Wakacje to dobry czas na profilaktykę

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Morfologia, badanie moczu, sprawdzenie poziomu cukru we krwi - to są badania, które powinniśmy wykonywać regularnie, niezależnie od wieku. Ale im jesteśmy starsi tym pakiet badań profilaktycznych powinien być znacznie szerszy. Powinniśmy regularnie wykonywać mammografię, kolonoskopię, sprawdzać prostatę. Wakacje to dobry czas na to, by z takich badań skorzystać. Mamy trochę więcej czasu, energii i warto zadbać o swoje zdrowie.

Tym bardziej, że nie jesteśmy bezbronni. Na rozwój wielu chorób, także onkologicznych, mamy wpływ. 

Naukowcy pokazali, że 50 procent jest w naszych rękach. Jeżeli będziemy się stosować do naszych zaleceń, jeżeli będziecie państwo słuchać, a nie jest to proste, żeby stosować to w życiu to 50 procent nowotworów mielibyśmy mniej –  mówi Paweł Zawadzki, pełnomocnik ds. rozwoju DCOPiH we Wrocławiu.  

Proponujemy państwu wykonywanie badań profilaktycznych dostępnych za darmo – w ramach wielu programów – i praktycznie bez kolejki. 

Oferujemy badania profilaktyczne, które dedykowane są dla Dolnoślązaków w kierunku nowotworów, które w największym stopniu ich krzywdzą – nowotwory płuc, jelita grubego, piersi i szyjki macicy – mówi Ireneusz Pawlak, z-cz dyr. ds. medycznych DCOPiH we Wrocławiu. 

Kobiety powinny wykonać mammografię. W ramach NFZ raz na dwa lata panie w wieku 50-69 lat mogą wykonać to badanie w wielu placówkach w regionie. Wystarczy zadzwonić i zapisać się. Kolejne badanie – cytologia, wykrywająca raka szyjki macicy. Przed pandemią chętnych było znacznie więcej niż teraz. 

Skala odpowiedzi to było 50 procent, teraz zaledwie 35. Czyli mamy całkiem sporą dziurę i bardzo zachęcamy panie, żeby się badały. W zakresie cytologii wychodzimy na przeciw – uruchomiliśmy cytobus. Zachęcamy duże przedsiębiorstwa, żeby wchodziły z nami w kontakt, łapiemy okazję, żeby jeszcze więcej pań przebadać – mówi Paweł Zawadzki, pełnomocnik ds. rozwoju DCOPiH we Wrocławiu.  

Kolejek nie ma, bo chętnych nie ma zbyt wielu. W mammobusie przez cały dzień można by przebadać 30-40 kobiet, a przychodzi kilka. A szkoda, bo są to badania, które mogą uratować życie. Tak samo jest z kolonoskopią – jedno badanie w życiu może wykryć polipy, które usunięte nie zmienią się w nowotwór. Podobnie jest z rakiem płuc u palaczy. 

Dotyczy to badań profilaktycznych związanych z niskodawkową tomografią komputerową realizowaną w 3 lokalizacjach – Wrocław, Legnica i Wałbrzych . Są to badania, do których dostęp możemy znaleźć naszej stronie www.dcopih.com.pl  i tam można znaleźć wszystkie informacje dotyczące tego programu – mówi Ireneusz Pawlak, z-cz dyr. ds. medycznych DCOPiH we Wrocławiu. 

Na inne badania także można zapisać się wchodząc na stronę konkretnych poradni i szpitali. Przypomnę – badania są bezpłatne, a terminy szybkie.