Tym bardziej, że nie jesteśmy bezbronni. Na rozwój wielu chorób, także onkologicznych, mamy wpływ.
– Naukowcy pokazali, że 50 procent jest w naszych rękach. Jeżeli będziemy się stosować do naszych zaleceń, jeżeli będziecie państwo słuchać, a nie jest to proste, żeby stosować to w życiu to 50 procent nowotworów mielibyśmy mniej – mówi Paweł Zawadzki, pełnomocnik ds. rozwoju DCOPiH we Wrocławiu.
Proponujemy państwu wykonywanie badań profilaktycznych dostępnych za darmo – w ramach wielu programów – i praktycznie bez kolejki.
– Oferujemy badania profilaktyczne, które dedykowane są dla Dolnoślązaków w kierunku nowotworów, które w największym stopniu ich krzywdzą – nowotwory płuc, jelita grubego, piersi i szyjki macicy – mówi Ireneusz Pawlak, z-cz dyr. ds. medycznych DCOPiH we Wrocławiu.
Kobiety powinny wykonać mammografię. W ramach NFZ raz na dwa lata panie w wieku 50-69 lat mogą wykonać to badanie w wielu placówkach w regionie. Wystarczy zadzwonić i zapisać się. Kolejne badanie – cytologia, wykrywająca raka szyjki macicy. Przed pandemią chętnych było znacznie więcej niż teraz.
– Skala odpowiedzi to było 50 procent, teraz zaledwie 35. Czyli mamy całkiem sporą dziurę i bardzo zachęcamy panie, żeby się badały. W zakresie cytologii wychodzimy na przeciw – uruchomiliśmy cytobus. Zachęcamy duże przedsiębiorstwa, żeby wchodziły z nami w kontakt, łapiemy okazję, żeby jeszcze więcej pań przebadać – mówi Paweł Zawadzki, pełnomocnik ds. rozwoju DCOPiH we Wrocławiu.
Kolejek nie ma, bo chętnych nie ma zbyt wielu. W mammobusie przez cały dzień można by przebadać 30-40 kobiet, a przychodzi kilka. A szkoda, bo są to badania, które mogą uratować życie. Tak samo jest z kolonoskopią – jedno badanie w życiu może wykryć polipy, które usunięte nie zmienią się w nowotwór. Podobnie jest z rakiem płuc u palaczy.
– Dotyczy to badań profilaktycznych związanych z niskodawkową tomografią komputerową realizowaną w 3 lokalizacjach – Wrocław, Legnica i Wałbrzych . Są to badania, do których dostęp możemy znaleźć naszej stronie www.dcopih.com.pl i tam można znaleźć wszystkie informacje dotyczące tego programu – mówi Ireneusz Pawlak, z-cz dyr. ds. medycznych DCOPiH we Wrocławiu.
Na inne badania także można zapisać się wchodząc na stronę konkretnych poradni i szpitali. Przypomnę – badania są bezpłatne, a terminy szybkie.