Kiedy lato pokazuje swoją upalną stronę warto zajrzeć do Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego, bo tam oprócz przyjemnego mikroklimatu znajduje wiele ciekawych roślin, które o tej porze roku prezentują się niezwykle okazale jak np. perskie róże zmieniające kolor płatków w zależności od etapu rozkwitu. To miejsce, to jeden z nielicznych ogrodów botanicznych na świecie, który znajduje się w centrum miasta. A dla tych osób, które wolą edukację botaniczną w parkach Uniwersytet Wrocławski zaprasza do Arboretum w Wojsławicach:
– Kto jest wielbicielem otwartych przestrzeni, a jednocześnie pięknych kompozycji roślinnych lub szczególnie teraz – czereśni, które dojrzewają w Arboretum Wojsławice, koniecznie powinien pojechać do tego pięknego miejsca i zwiedzić je, a także skosztować historycznych odmian czereśni – mówi dr hab. Zygmunt Kącki, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Miłośnicy przyrody oprócz zwiedzania ogrodu botanicznego mogą zajrzeć do sąsiedzkiego Muzeum Przyrodniczego U Tam na wystawach stałych znajdują się obiekty muzealne przedstawiające zarówno współczesne zwierzęta, jak i te mające ponad sto lat. Tu znajdują się także szkielety zwierząt sprzed wielu setek, a nawet tysięcy lat:
– Największy okaz w Polsce płetwala błękitnego, owady, no po prostu cała bioróżnorodność świata zwierząt. Zachęcamy do oglądania i zwiedzania samemu lub z przewodnikiem, bo również taka możliwość jest. Wakacje przebiegają pod znakiem ptaków, bo jeszcze mamy okazje tymczasowo gościć prace z Akademii Sztuk Pięknych na temat ptasich wędrówek – mówił Jacek Stefaniak, wicedyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Fani skamielin i skarbów spod ziemskiej skorupy mogą zajrzeć do Muzeum geologicznego, gdzie znajdują się minerały i skały z całego świata, ale i z naszego regionu, bo tu oglądać można skały z góry Ślęży, która była kiedyś dnem oceanicznym. W muzeum odbywają się także warsztaty na których uczestnicy robią odciski skamieniałości sprzed 500 tysięcy lat. Już sama droga do muzeum jest atrakcją, bo prowadzi do niego quest geologiczny:
– Jest to taka wierszowana droga. Jeśli ktoś nie wie jak trafić do naszego muzeum, to najlepiej zacząć z wrocławskiego rynku i kierując się wskazówkami z questu trafi do nas do muzeum. Jest to Quest śladami krasnala Geologa i on nas przyprowadzi centralnie do Muzeum Geologicznego – mówi Joanna Białek, geolożka i edukatorka w Muzeum Geologicznym im. Henryka Teisseyre.
Dla miłośników pięknych zabytkowych wnętrz i historii Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowało wiele atrakcji. Zaczynając od jednego z najczęściej zwiedzanych przez turystów miejsc czyli auli Leopoldina po wystawy czasowe, jak ta, która odtwarza w dawnych wnętrzach drukarni prace, które tam powstawały:
– Jedna wystawa na temat drukarni akademickiej, jest zaaranżowana, co ciekawe, w pomieszczeniach dawnej drukarni, która funkcjonowała tutaj w gmachu głównym na parterze przez cały osiemnasty wiek, w czasach, kiedy drukarnia była prowadzona przez jezuitów. W pozostałych pomieszczeniach muzeów są prezentowane dwie wystawy stałe. Pierwsza jest poświęcona historii Uniwersytetu wrocławskiego, a druga zegarom słonecznym – mówi dr Urszula Bończuk-Dawidziuk z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wszystkie informacje o muzeach Uniwersytetu Wrocławskiego znajdują się na stronie uwr.edu.pl. W większości obiektów jest możliwość zorganizowania wycieczki z przewodnikiem, który opowiada o eksponatach, ich historii a także zdradza tajemnice i ciekawostkach niedostępne dla pozostałych zwiedzających.