Słowo miłość, tak często wykorzystywane marketingowo, zaczyna powoli tracić swoje znaczenie, dlatego z tym jakże ważnym zagadnieniem zwracamy się do specjalistki, która przypomni nam jak ważne jest kochanie na co dzień, a nie tylko od święta.
Dlatego okazujemy uczucia, bo tego zwyczajnie potrzebujemy. Miłość to jest uczucie, dzięki któremu wytwarzają się substancje w naszym ciele, które powodują, że jesteśmy zdrowsi, mamy wyższą odporność, mamy wyższy próg bólu, czyli działają trochę jak środki przeciwbólowe i czujemy się szczęśliwi. Myślę, że każdy z nas doświadczył takiego uczucia, jakim są motyle w brzuchu, więc to jest coś, za czym każdy z nas w pewnym stopniu tęskni – mówi dr Anetta Pereświet-Sołtan, psycholog, pedagog, Dolnośląską Szkoła Wyższa.
A jakie plany na dzień zakochanych i stosunek do tego święta mają mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska?
– To taki specjalny dzień, w którym można pokazać bardziej żonie, że się ją kocha, żeby coś poczuła raz w roku.
– Ja idę z koleżanką na randkę, stwierdziłyśmy, że czemu nie.
– Chciałabym jakiegoś dziadka, chciałabym, żeby jakiś mi przyniósł kwiatka, ale nie mam nadziei. Już teraz nie ma takich facetów.
– Niektórzy mają takie przekonanie, że trzeba świętować, bo wszyscy dookoła świętują, ale myślę, że jest to okazja, żeby pokazać drugiej osobie miłość. Może jak ktoś jest zajęty i zazwyczaj nie ma na co dzień czasu, żeby to zrobić, to jest to taki moment, żeby sobie przypomnieć co jest najważniejsze – mówią przechodnie.
W kwestii epatowania uczuciami w Walentynki dodatkową presję wywierają również media społecznościowe, moda na życie na pokaz powoduje również modę na miłość na pokaz.
Media społecznościowe, świat cyfrowy, w którym żyjemy stał się częścią naszego życia. Również komercja, która też nas otacza, na pewno wywiera piętno na naszym życiu i jesteśmy pod presją. Jesteśmy pod presją komercji, pod presją tego, co dzieje się w mediach społecznościowych, niewątpliwie. Myślę, że każda okazja do tego, żeby celebrować uczucia do drugiej osoby może być dobra. Nie dajmy się zwariować, nie dajmy się manipulować wielkim koncernom, które chcą sprzedać cokolwiek w imię tego święta, ale nie zapominajmy o tym, że warto każdego dnia okazywać sobie uczucia – mówi dr Anetta Pereświet-Sołtan.
Walentynki to dzień ciężki do przejścia dla wielu singli, dlatego z roku na rok miasto obfituje w wydarzenia dla osób wolnych, dając im jednocześnie okazję do poznania drugiej połówki. We Wrocławiu można znaleźć wiele wydarzeń pod hasłem „walentynkowy speed dating”, czyli tzw. szybkie randki czy też imprez dedykowanych wyłącznie singlom, w końcu 15 lutego wypada Dzień Singla. Jednak dla wielu osób bez pary, których nie przekonują takie opcje, mamy jeszcze jedną ważną wskazówkę od psychologa, dzięki której może inaczej spojrzą na święto zakochanych.
To jest dzień nie tylko osób zakochanych, ale tych którzy kochają, czyli jeżeli my w ogóle jesteśmy zdolni do uczuć, to to niekoniecznie musi być uczucie do partnera intymnego, to może być miłość do przyjaciela, przyjaciółki, do rodziców. Seśli jesteśmy zdolni do uczuć, jeżeli jesteśmy w stanie kochać, to to jest nasze święto – dodaje dr Anetta Pereświet-Sołtan.