Walka o czyste powietrze w gminie Kobierzyce. Zdobądź dofinansowanie do nowego pieca

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Samorządy cały czas walczą o najwyższą jakość powietrza. Zachęcają mieszkańców do tego, żeby wymieniać stare piece na nowe. W gminie Kobierzyce nawet jest taki wskaźnik, który pokazuje stan tego powietrza. Można tutaj także skorzystać z dofinansowania.

– Od kilku lat już realizujemy ten program wymiany starych pieców na nowoczesne źródła energii. Czyste powietrze to jest życie, to są nasze płuca. Najbardziej nam na tym zależy. Dotychczas wymieniliśmy około 900 kopciuchów. 1-2 kopciuchy w danej wiosce niestety zanieczyszczają powietrze w sposób taki, że przejść nie można – mówi Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce

A procedura wymiany starego pieca na nowy jest bardzo prosta.

– Dosyć łatwa sprawa i zawsze powtarzam jedną rzecz – trzeba przyjść tutaj do urzędu, do odpowiedniej pani, która się tym zajmuje i ona naprawdę pokieruje. Zachęcam do tego, ponieważ nieraz, jak czytamy ogłoszenia, obwieszczenia, informacje, nawet zasady, to pewnych rzeczy nie dostrzegamy. A tutaj jak przyjdziecie państwo, jak zobaczymy co można, jakie fundusze można połączyć, to się może okazać, że to, że my jako gmina dajemy 17 tysięcy maksymalnie, kiedy wymieniamy np. kopciucha na nowoczesne źródło ogrzewania, to łącząc to z np. środkami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, z którymi współpracujemy, też może się okazać, że dostaniemy dużo więcej i tak naprawdę nasz wkład będzie dużo niższy – mówi Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

W budżecie na przyszły rok gmina zabezpieczyła na ten cel około miliona złotych, ale wójt gminy Ryszard Pacholik zdradza, że jeśli zainteresowanie będzie większe, to pieniądze się znajdą.

– Zależy nam na tym, aby jak najszybciej ten temat zakończyć. Finansujemy to w znacznych ilościach, nawet do 17 tysięcy złotych. Natomiast jeżeli nam brakuje, powiedzmy pieniędzy na dany rok, to dokładamy tyle, na ile jest zleceń na wymianę źródeł zasilania opału –  mówi Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce

– Co do wymian, to zależy naprawdę od nas indywidualnie, jak my jesteśmy przygotowani z naszym projektem, ponieważ zawsze jest tak, że my musimy najpierw przygotować, zainwestować i to jest głównym elementem. Same dokumenty, podpisanie umów i to spotkanie to nie jest długa procedura. Dobrze tak naprawdę jest też spotkać się z kimś, kto fachowo zajmuje się takimi elementami i porozmawiać, jakie są dzisiaj możliwości, jakie są opcje. Nie zawsze te najdroższe są najlepsze – mówi Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

Szacuje się, że na terenie gminy jest jeszcze około 2500 kopciuchów do wymiany.

– Ja mówię zawsze tak, że taki jeden kopciuch może spowodować takie wrażenie społeczne, takie wrażenie w miejscowości jakby w ogóle nic nie było robione. Ponieważ my już wymieniliśmy około 900 na terenie gminy, czyli wydaje się, że liczba wielka. A jak pójdziemy sobie po miejscowości np. Kobierzyce wieczorem to uznamy, że jest źle – mówi Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy