Warsztaty dla uczniów w Łukasiewicz—PORT. Poczuj się jak naukowiec

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
„Tajemnice cieczy”, „W krainie wulkanów”, „Krzyżówka chemiczna”, „Bezpieczny plastik”, „Kuchenne laboratorium” - to nazwy warsztatów, które odbywają się w ramach projektu „Wejście do świata nauki” i są prowadzone przez Centrum Edukacji Technologicznej PORT – Ogrody Doświadczeń. Takie zajęcia są organizowane dla dzieci w wieku przedszkolnym, dla uczniów szkół podstawowych oraz szkół średnich i odbywają się w prawdziwych laboratoriach na terenie Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii Łukasiewicz — PORT. Dzięki takim warsztatom dzieci w praktyczny sposób dowiadują się o tym, że nauka jest ciekawa i fascynująca, a także gdzie na co dzień mamy z nią do czynienia.

Mamy całe spektrum tych naszych spotkań z młodzieżą. Od 45-minutowych spotkań dla maluchów, po aż 5-godzinne dla uczniów szkół średnich. Tutaj rzeczywiście możemy w bardzo dogłębny sposób przeanalizować, zaobserwować pewne reakcje, choćby wykonując określone doświadczenia – mówi Marek Staniewicz, dyrektor Departamentu Społecznej Odpowiedzialności i Nauki, Łukasiewicz — PORT.

Zajęcia są prowadzone w 15-osobowych grupach i cieszą się popularnością wśród uczestników, zwłaszcza tych, którzy jeszcze nie mieli chemii i fizyki na zajęciach w szkole.

Mamy na tę chwilę około 20 tematów warsztatów, w zależności od grupy wiekowej. Dla młodszych robimy na przykład farby, które rosną, robimy też wulkany. Dla starszych robimy kwasy, zasady, gęstości. Dla szkół średnich przygotowaliśmy na przykład warsztaty dotyczące tego, dlaczego liście są zielone, opowiadamy o fotosyntezie, o chemicznej stronie kuchni, gdzie mamy witaminę C, dlaczego mamy, jak sprawdzić ile tej witaminy C mamy – mówi Patrycja Pikoń-Kwiatkowska, koordynator procesu dydaktycznego, Centrum Edukacji Technologicznej Łukasiewicz — PORT.

Laboratoria, w których odbywają się takie zajęcia, są wyposażone w nowoczesny sprzęt oraz preparaty, dzięki czemu uczniowie mogą poczuć się jak prawdziwi naukowcy.

Nasze zajęcia cieszą się dużą popularnością i to nas bardzo cieszy. To świadczy też o tym, że szkoły dostrzegają potrzebę takiej współpracy. Bardzo chętnie pokazujemy zarówno dzieciom, jak i młodzieży, myślę, że bardzo fascynujące rzeczy ze świata nauki z pogranicza biologii, chemii i fizyki. Dlatego również w tym kwartale oferujemy zajęcia, warsztaty – mówi Marek Staniewicz.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Termin można zarezerwować poprzez stronę internetową port.lukasiewicz.gov.pl w zakładce „Ogrody doświadczeń”.

Tam można zarezerwować wybrany termin, to jest w pełni zautomatyzowane. Są jeszcze wolne miejsca w styczniu i w lutym, także serdecznie zapraszamy do skorzystania – mówi Marek Staniewicz, dyrektor Departamentu Społecznej Odpowiedzialności i Nauki, Łukasiewicz — PORT.

Zobacz również

Pod koniec listopada bieżącego roku w przestrzeni medialnej pojawiła się informacja o tym, że wrocławska firma Neonet S.A., która działa na rynku już od ponad 20 lat i ma po całej Polsce sieć sklepów, które zajmują się sprzedażą głównie sprzętu AGD, ogłosiła upadłość. W związku z tym, głównie ze strony klientów, zaczęły pojawiać się pytania czy rzeczywiście to jest prawda. Dlatego postanowiliśmy poprosić o komentarz w tej sprawie Neonet S.A.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy