Warsztaty ekologiczne w powiecie wrocławskim. Czego nauczyły się dzieci?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Kolejna odsłona warsztatów ekologicznych dla dzieci z terenu powiatu wrocławskiego. Podczas szkolnej wycieczki dzieci uczyły się o Ślęży, o tym, jak zachowywać się w górach, ale przede wszystkim o tym, jak ważna jest ekologia w życiu każdego z nas.

– Kolejny rok funkcjonowania warsztatów ekologicznych realizowanych wspólnie z Dolnośląskim Parkiem Krajobrazowym. W związku z tym, jest to jedna z wielu akcji, które my, jako powiat wrocławski, robimy dla mieszkańców powiatu wrocławskiego, w tym przypadku dla dzieci mieszkających uczących się na terenie gmin powiatu wrocławskiego. Z tych warsztatów corocznie korzysta około tysiąca dzieci – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

– Dzisiaj mieliśmy wycieczkę ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Sobótki. Warsztaty edukacyjne były na temat całego parku krajobrazowego, a szczególnym naciskiem była góra Ślęża – z czego jest zbudowana, flora i fauna, legendy też, czyli to, co dzieci lubią słuchać najbardziej. Wspominałem o ekologii, o śmieceniu, zanieczyszczeniu środowiska – mówi Rafał Wawrzyniak, strażnik Ślężańskiego Parku Narodowego.

– Fajnie było. Nauczyłem się wielu ciekawych rzeczy o masywie Ślęży.

– Było fajnie. Taka wycieczka to trochę inna, bo zwykle, jak gdzieś jedziemy, to jest to tak zorganizowane, a tutaj było cicho i spokojnie.

– Fajnie jest, bo ma się taki bezpośredni kontakt wtedy z naturą.

– Mi się bardzo podobało. Nauczyłam się dużo rzeczy, które były na Ślęży.

– Bardzo mi się podobało. Nauczyłam się, gdzie jest fajny punkt widokowy i dużo rzeczy o górze Ślęży. Na pewno to, że spędzając czas w naturze, można się uspokoić.

– Tego, że na przykład, jak idziemy, to idziemy grupami, nie wyprzedzamy się i żeby uważać na każdym zejściu, jakimś podejściu, żeby się nie przewrócić i żeby się nie wpychać.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 z Sobótki bierze udział w takich warsztatach od kilkunastu lat.

– Bardzo chętnie współpracujemy z pracownikami Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, bo mieszkamy na terenie parku i bardzo ważne jest, żeby dzieci uczyły się przyrody na żywo w terenie, bo wtedy najwięcej korzystają i są tam najlepsze zajęcia dla dzieci – mówi Ewa Nastarowicz, nauczycielka przyrody w Szkole Podstawowej nr 1 w Sobótce.

– Nie można śmiecić w parkach narodowych, krajobrazowych, rezerwatach przyrody.

– Żyjemy na planecie i żeby jej nie zanieczyszczać, żeby mieć swobodę, że po prostu nie, że na każdym miejscu mamy jakieś śmietnisko, gdzie stoją śmieci i żeby po prostu chronić planetę – mówią dzieci.

– Myślę, że jest coraz większa w obecnych czasach ta świadomość ekologiczna. Jest bardzo ważna. Dzieci przechodzą do 4 klasy. Wcześniej nauczanie 1-3 z dużą świadomością i jeszcze więcej się uczą w 4 klasie i na przyrodzie, potem będą miały w 5 klasie biologię do 8 klasy, to jeszcze będą więcej wiedziały – mówi Ewa Nastarowicz, nauczycielka przyrody w Szkole Podstawowej nr 1 w Sobótce.

– Przez te warsztaty chcemy pokazać dzieciom, jak należy współpracować z przyrodą, jak należy zachowywać się, będąc w lesie. Ale to też jest poznawanie różnego rodzaju ptaków, zwierząt, które na co dzień nie są zauważalne przez dzieci. Uczymy ich po prostu obcowania z przyrodą, z ekologią – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.