Warsztaty ekologiczne w powiecie wrocławskim. Czego nauczyły się dzieci?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Kolejna odsłona warsztatów ekologicznych dla dzieci z terenu powiatu wrocławskiego. Podczas szkolnej wycieczki dzieci uczyły się o Ślęży, o tym, jak zachowywać się w górach, ale przede wszystkim o tym, jak ważna jest ekologia w życiu każdego z nas.

– Kolejny rok funkcjonowania warsztatów ekologicznych realizowanych wspólnie z Dolnośląskim Parkiem Krajobrazowym. W związku z tym, jest to jedna z wielu akcji, które my, jako powiat wrocławski, robimy dla mieszkańców powiatu wrocławskiego, w tym przypadku dla dzieci mieszkających uczących się na terenie gmin powiatu wrocławskiego. Z tych warsztatów corocznie korzysta około tysiąca dzieci – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

– Dzisiaj mieliśmy wycieczkę ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Sobótki. Warsztaty edukacyjne były na temat całego parku krajobrazowego, a szczególnym naciskiem była góra Ślęża – z czego jest zbudowana, flora i fauna, legendy też, czyli to, co dzieci lubią słuchać najbardziej. Wspominałem o ekologii, o śmieceniu, zanieczyszczeniu środowiska – mówi Rafał Wawrzyniak, strażnik Ślężańskiego Parku Narodowego.

– Fajnie było. Nauczyłem się wielu ciekawych rzeczy o masywie Ślęży.

– Było fajnie. Taka wycieczka to trochę inna, bo zwykle, jak gdzieś jedziemy, to jest to tak zorganizowane, a tutaj było cicho i spokojnie.

– Fajnie jest, bo ma się taki bezpośredni kontakt wtedy z naturą.

– Mi się bardzo podobało. Nauczyłam się dużo rzeczy, które były na Ślęży.

– Bardzo mi się podobało. Nauczyłam się, gdzie jest fajny punkt widokowy i dużo rzeczy o górze Ślęży. Na pewno to, że spędzając czas w naturze, można się uspokoić.

– Tego, że na przykład, jak idziemy, to idziemy grupami, nie wyprzedzamy się i żeby uważać na każdym zejściu, jakimś podejściu, żeby się nie przewrócić i żeby się nie wpychać.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 z Sobótki bierze udział w takich warsztatach od kilkunastu lat.

– Bardzo chętnie współpracujemy z pracownikami Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, bo mieszkamy na terenie parku i bardzo ważne jest, żeby dzieci uczyły się przyrody na żywo w terenie, bo wtedy najwięcej korzystają i są tam najlepsze zajęcia dla dzieci – mówi Ewa Nastarowicz, nauczycielka przyrody w Szkole Podstawowej nr 1 w Sobótce.

– Nie można śmiecić w parkach narodowych, krajobrazowych, rezerwatach przyrody.

– Żyjemy na planecie i żeby jej nie zanieczyszczać, żeby mieć swobodę, że po prostu nie, że na każdym miejscu mamy jakieś śmietnisko, gdzie stoją śmieci i żeby po prostu chronić planetę – mówią dzieci.

– Myślę, że jest coraz większa w obecnych czasach ta świadomość ekologiczna. Jest bardzo ważna. Dzieci przechodzą do 4 klasy. Wcześniej nauczanie 1-3 z dużą świadomością i jeszcze więcej się uczą w 4 klasie i na przyrodzie, potem będą miały w 5 klasie biologię do 8 klasy, to jeszcze będą więcej wiedziały – mówi Ewa Nastarowicz, nauczycielka przyrody w Szkole Podstawowej nr 1 w Sobótce.

– Przez te warsztaty chcemy pokazać dzieciom, jak należy współpracować z przyrodą, jak należy zachowywać się, będąc w lesie. Ale to też jest poznawanie różnego rodzaju ptaków, zwierząt, które na co dzień nie są zauważalne przez dzieci. Uczymy ich po prostu obcowania z przyrodą, z ekologią – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Zobacz również

We Wrocławiu już po raz czwarty została zorganizowana konferencja Management 360, która jest skierowana do managerów, ale też do wszystkich osób, które są zainteresowane zarządzaniem. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych ponad 20 prelegentów, którzy rozmawiają z uczestnikami między innymi na temat tego, jak współpracować z klientami, jak przeprowadzać trudne rozmowy oraz na temat młodego pokolenia w pracy. Konferencja rozpoczęła się 20 września i potrwa do 22 września.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy