– Jesteśmy dzisiaj na wycieczce w lesie. Mówiliśmy na lekcji o tym, że to jest ekosystem i trzeba się w nim zachowywać ekologicznie.
– Bardzo była fajna i poznaliśmy dużo nowych rzeczy, zobaczyliśmy przyrodę z innej strony.
– Nie można śmiecić, bo trzeba odnawiać przyrodę, aby ludzkość miała szansę dłużej przeżyć.
– Trzeba być ekologicznym, żeby nasz świat był lepszy – mówią uczniowie.
Powiat Wrocławski od 8 lat realizuje warsztaty ekologiczne dla najmłodszych. Po rocznej pandemicznej przerwie, dzieci znów mogły cieszyć się nauką na świeżym powietrzu.
– Dzieci poznają ekologię naszego powiatu, przyrodę, naturę i wszystko, co się z tym wiążę. Osobiście cieszę się, że finał tych warsztatów jest tutaj, bo wychowałem się tu. Promujemy powiat wszelkimi sposobami przez gospodarkę, przez przyrodę, a także przez potencjał ludzki – dodaje Sławomir Hryniewicz, Radny Przewodniczący Komisji Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej
– Tu pokazuje się przyrodę w naturze oraz opowiada się różne legendy. To zależy od wieku dzieci. Opowiadamy o ciekawych, nieoczywistych zjawiskach, aby zaciekawić młodzież – tłumaczy Wiesław Pazgan, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych.
Przewodnik zdradził nam, że grupy są bardzo ciekawe. Zwłaszcza po roku zdalnej nauki.
– Są grupy, które nawet zadają pytania, na które nie zawsze jestem w stanie odpowiedzieć. Widać po nich zmęczenie, zwłaszcza gdy idą na Ślężę. Obserwując je widzę, że bywają zmęczone i nie chcą dalej iść – tłumaczy Wiesław Pazgan, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych.
– Po tej przerwie, Zarząd Powiatu Wrocławskiego wspólnie z Dyrektorem Dolnośląskich Parków Krajobrazowych, podjęli decyzję o całkowicie nowej formie takich warsztatów. Nie odbywają się one jak do tej pory w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Borzygniewie, a tutaj u podnóża góry Ślęży – wyjaśnia Edyta Ostrowska, dyrektor wydziału promocji powiatu wrocławskiego.
W zakończeniu warsztatów ekologicznych wzięli udział uczniowie trzeciej klasy Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu z Mirkowa.
– Dzieci mają do wyboru dwie opcje: jedną, trochę łatwiejszą opcją jest ta, którą wybrała szkoła z Mirkowa, czyli zwiedzanie Skansenu w Będkowicach. Drugą opcją dla trochę starszych dzieci jest po prostu wejście na górę. Zarząd powiatu co roku funduje prezenty dla dzieci. Są one wykonane całkowicie z materiałów ekologicznych, zgodnie z realizowaną tematyką warsztatów – podsumowuje Edyta Ostrowska, dyrektor wydziału promocji powiatu wrocławskiego.
– Uważam, że to bardzo dobry prezent dla ekologicznych dzieci – podsumowuje uczeń.
Kolejne warsztaty ekologiczne dla najmłodszych już we wrześniu.