Warsztaty ekologiczne z powiatem wrocławskim

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Znajdujemy się właśnie w Skansenie w Będkowicach, gdzie zakończyła się seria warsztatów ekologicznych dla najmłodszych ze szkół z terenu Powiatu Wrocławskiego. Postanowiliśmy porozmawiać z dzieciakami, jak to jest u nich z tematem ekologii i jak się okazało – ten temat nie jest im wcale taki obcy.

Jesteśmy dzisiaj na wycieczce w lesie. Mówiliśmy na lekcji o tym, że to jest ekosystem i trzeba się w nim zachowywać ekologicznie.

– Bardzo była fajna i poznaliśmy dużo nowych rzeczy, zobaczyliśmy przyrodę z innej strony.

– Nie można śmiecić, bo trzeba odnawiać przyrodę, aby ludzkość miała szansę dłużej przeżyć.

– Trzeba być ekologicznym, żeby nasz świat był lepszy – mówią uczniowie.

Powiat Wrocławski od 8 lat realizuje warsztaty ekologiczne dla najmłodszych. Po rocznej pandemicznej przerwie, dzieci znów mogły cieszyć się nauką na świeżym powietrzu.  

Dzieci poznają ekologię naszego powiatu, przyrodę, naturę i wszystko, co się z tym wiążę. Osobiście cieszę się, że finał tych warsztatów jest tutaj, bo wychowałem się tu. Promujemy powiat wszelkimi sposobami przez gospodarkę, przez przyrodę, a także przez potencjał ludzki – dodaje Sławomir Hryniewicz, Radny Przewodniczący Komisji Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej

Tu pokazuje się przyrodę w naturze oraz opowiada się różne legendy. To zależy od wieku dzieci. Opowiadamy o ciekawych, nieoczywistych zjawiskach, aby zaciekawić młodzież – tłumaczy Wiesław Pazgan, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych.

Przewodnik zdradził nam, że grupy są bardzo ciekawe. Zwłaszcza po roku zdalnej nauki.

Są grupy, które nawet zadają pytania, na które nie zawsze jestem w stanie odpowiedzieć. Widać po nich zmęczenie, zwłaszcza gdy idą na Ślężę. Obserwując je widzę, że bywają zmęczone i nie chcą dalej iść – tłumaczy Wiesław Pazgan, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych.

Po tej przerwie, Zarząd Powiatu Wrocławskiego wspólnie z Dyrektorem Dolnośląskich Parków Krajobrazowych, podjęli decyzję o całkowicie nowej formie takich warsztatów. Nie odbywają się one jak do tej pory w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Borzygniewie, a tutaj u podnóża góry Ślęży – wyjaśnia Edyta Ostrowska, dyrektor wydziału promocji powiatu wrocławskiego.

W zakończeniu warsztatów ekologicznych wzięli udział uczniowie trzeciej klasy Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu z Mirkowa.

–  Dzieci mają do wyboru dwie opcje: jedną, trochę łatwiejszą opcją jest ta, którą wybrała szkoła z Mirkowa, czyli zwiedzanie Skansenu w Będkowicach. Drugą opcją dla trochę starszych dzieci jest po prostu wejście na górę. Zarząd powiatu co roku funduje prezenty dla dzieci. Są one wykonane całkowicie z materiałów ekologicznych, zgodnie z realizowaną tematyką warsztatów – podsumowuje Edyta Ostrowska, dyrektor wydziału promocji powiatu wrocławskiego.

Uważam, że to bardzo dobry prezent dla ekologicznych dzieci – podsumowuje uczeń.

Kolejne warsztaty ekologiczne dla najmłodszych już we wrześniu. 

Zobacz również

Premier Donald Tusk wziął udział w kolejnym posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu. – Otrzymaliśmy sygnał, że to jednak nie Mietków, tylko Wawrzeńczyce. To jest wielokrotnie mniejszy zbiornik – przekazał podczas posiedzenia sztabu kryzysowego premier, prostując wcześniejszą informację przekazaną przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. – My nic o tym nie wiemy. Moi ludzie w Chwałowie, w Domanicach, ani w Mietkowie nie odnaleźli jeszcze żadnego przecieku – skomentował Tomasz Sakuta, wójt gminy Mietków.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy