Warsztaty i praktyczne porady w zakresie opieki nad osobą starszą

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
O tym, jak opiekować się osobą starszą oraz o tym, jak między innymi radzić sobie w trudniejszych chwilach można było usłyszeć podczas warsztatów, które zostały zorganizowane w ramach Dni Seniora wspólnie z fundacją Veritas.

Są to wykłady odnośnie Veritas Polska, czyli opieki nad seniorem w Polsce. Prelekcje praktyczne z pielęgniarką, psychologiczne aspekty i wykład z psychologiem oraz Power Fitness z Ewą Chojnowską-Blechinger – mówi Marta Radecka, Fundacja Veritas.

Na moim wykładzie rozmawiałam o opiece nad osobą starszą w warunkach domowych. Szczególnie dawałam takie porady praktyczne. Skupiliśmy się na mobilizacji osoby chorej, skupiliśmy się przede wszystkim na demencji, ponieważ to jest bardzo częsty problem u osób chorych. Rozmawialiśmy także o tym, jak sobie poradzić w życiu codziennym z taką osobą, co robić, czego nie robić – mówi Kaja Bandura, pielęgniarka.

Jest mnóstwo takich aspektów, które wymagają pracy. To jest opuszczanie własnej higieny psychofizycznej, niedopatrzenie duże pod kątem własnego zdrowia. Warto pamiętać, o tym, że jednak osoba zdrowa i właśnie też zadbana psychicznie potrafi być wsparciem i pomocą dla  drugiej osoby – mówi Magda Tarabichi, psycholog.

Po wykładach seniorzy mogli także skorzystać z zajęć fitness. 

Nasi seniorzy powiedzmy 60+ są to ludzie, którzy przychodzą tu spontanicznie, my nie ćwiczymy regularnie. Więc trudno mi określić poziom sprawności fizycznej, żeby przeciwdziałać jakimkolwiek urazom. Po prostu są to bardzo lekkie ćwiczenia na wzmocnienie aparatu ruchowego, więzadeł, stawów i mięśni – mówi Ewa Chojnowska-Blechinger, prowadząca zajęcia fitness dla seniorów.

Warsztaty są organizowane w ramach Dni Seniora – po raz trzeci i cieszą się dużą popularnością wśród uczestników.

Ogólnie całość była potrzebna, można niektóre rzeczy porównać i poukładać – mówi Lila, seniorka.

Specjaliści podkreślają, że warto się szkolić w zakresie opieki nad osobą starszą. Dlatego, że wtedy lepiej wiemy, jak w razie potrzeby jej pomóc.