Warsztaty pod okiem Telewizji Echo24. Młodzi zachęcają do głosowania

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
15 października Polki i Polacy będą mogli zdecydować o przyszłości kraju. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku swój głos oddało 62% uprawnionych. Nadchodzące wybory były również tematem spotów, które pod okiem redaktora naczelnego Telewizji Echo24 stworzyli uczestnicy Campusu Polska Przyszłości.

– W tym roku postanowiłem uczestnikom troszeczkę utrudnić. Wszystkie grupy, które pracowały na warsztatach musiały zrealizować jedno zadanie – przygotować krótki, bądź maksymalnie 3 minutowy spot profrekwencyjny, czyli namawiający do udziału w tym najważniejszym akcie demokratycznym – mówi Paweł Czuma, redaktor naczelny Telewizji Echo24.

Warsztaty składały się z kilku części – teoretycznej i praktycznej, a więc wykładu, planu zdjęciowego i montażu spotów.

– Zaskoczyło mnie, ile jest przy tym roboty. Już sam plan zdjęciowy wymaga zaangażowania jakiegoś sprzętu, przede wszystkim też wiedzy takiej merytorycznej, bo bez tego by się nie udało oczywiście oraz tego, że to wszystko trwa i szczególnie, że jedna scena 10 sekundowa może mieć półgodzinny warsztat związany z nią – mówi Marta Zarańska, uczestniczka warsztatów filmowych.

– Ja od początku byłam nastawiona na te warsztaty, dlatego bardzo się cieszyłam, że się dostałam na nie. W przyszłości chciałabym być pisarką, dlatego chciałam się sprawdzić, czy jestem w stanie też stworzyć jakieś takie krótsze formy, na przykład właśnie spoty – mówi Karolina Burnagiel, uczestniczka warsztatów filmowych.

Wśród kwestii poruszany przez uczestników warsztatów, najbardziej wybijały się te związane ze zdrowiem psychicznym, aborcją, nękaniem środowiska LGBTQ+ i zmianami klimatu. Młodzi w spotach argumentowali, dlaczego warto iść na wybory i oddać głos.

– Postawiliśmy nacisk na pokazanie, co się może stać z Polską, jeżeli się nie pójdzie na wybory, że ktoś tę Polskę może wybrać za nas i to niekoniecznie będzie taka Polska, jaka nam się podoba. I że te tematy polityczne dotyczą każdego obywatela, nawet jeśli mu się wydaje, że tak nie jest i warto na te wybory iść – mówi Krzysztof Terlecki, uczestnik warsztatów filmowych.

– My poszliśmy trochę w mroczną stronę. Chcieliśmy pokazać rzeczywistość w momencie, kiedy ktoś nie pójdzie na wybory i jak to może wpłynąć na losy postaci. My mieliśmy film fabularny, więc jak to może wpłynąć na losy postaci w naszym filmie – mówi Marta Zarańska, uczestniczka warsztatów filmowych.

– To już trzeci rok, kiedy prowadzę warsztaty na Campusie Polska Przyszłości i muszę powiedzieć, że każdego roku jestem niezwykle zbudowany i inteligencją i kreatywnością młodych ludzi, którzy w tych krótkich formach przedstawiają swój świat, swoje problemy i argumenty, dlaczego należy skorzystać z tego uprawnienia, jakim jest możliwość głosowania – mówi Paweł Czuma, redaktor naczelny Telewizji Echo24.