Warsztaty terapii zajęciowej szansą na rozwój

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Powiecie Wrocławskim w Dobroszowie Oleśnickim powstała kolejna placówka, która będzie prowadzić warsztaty terapii zajęciowej dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki zajęciom uczestnicy będą mogli nauczyć się samodzielności, rozwijać swoje zainteresowania, ale także spędzać czas z innymi. Placówka powstała dzięki współpracy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, Powiatu Wrocławskiego i gminy Długołęka.

W tym miejscu uczestnicy będą uczyć się gotować, doskonalić nabyte umiejętności, obsługiwać sprzęt RTV i AGD, ale także utrzymywać porządek w miejscu pracy. Celem warsztatów jest otwarcie osób z niepełnosprawnościami na społeczeństwo i umożliwienie im dalszego rozwoju. To kolejna placówka tego typu na terenie Powiatu Wrocławskiego.

Sam pomysł wyszedł z Powiatu Wrocławskiego, ponieważ sprawdził Nam się zakład terapii zajęciowej w Małkowicach, w związku z tym brakowało Nam na mapie Powiatu, która jest taka specyficzna, dość rozległa. Brakowała Nam w tej części tego typu zakładu. Potrzeby są duże – zaznacza Wiesław Zając, członek zarządu Powiatu Wrocławskiego.

Muszę powiedzieć, że warsztaty terapii zajęciowej w Dobroszowie powstały w ekspresowym czasie, bo w ciągu pół roku podjęliśmy decyzje, uruchomiliśmy środki, uzgodniliśmy z wójtem remont i praktycznie w styczniu już były gotowe. Gdyby nie pandemia i to, co się Nam wszystkim przytrafiło, to i uruchomienie, czyli oficjalne otwarcie byłoby dużo wcześniej – dodaje Dariusz Jedynak, członek zarządu Powiatu Wrocławskiego.

Inwestycja od lat była wyczekiwana, a w końcu udało się ją zrealizować dzięki środkom przekazanym przez gminę Długołęka i Powiat Wrocławski. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a nad realizacją zajęć będzie czuwać Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. 

Z tego będą korzystać nasi mieszkańcy. Radni tak samo myślą jak ja, że jest to potrzebne. Fajnie, że to się udało i dzisiaj mamy finalny dzień i możemy się cieszyć z tego, że mamy na terenie gminy Długołęka taki ośrodek – zaznacza Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Warsztaty odbywają się od poniedziałku do piątku, a uczestnicy mają zapewniony transport. Z ośrodka będą mogli korzystać także mieszkańcy gminy Czernica.