Warto czytać na głos

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
O zaletach czytania ludzie uczą się od najmłodszych lat. Z wiekiem zapominają jednak o tym, że bardzo ważne jest także głośne czytanie. Zachęcić i przypomnieć o takiej aktywności może, obchodzony 29 września, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Święto ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Ksiązki. Może się wydawać, że to okazja do świętowania głownie dla dzieci, ale również dorośli nie powinni zapominać o tym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie. 

Kreuje wyobraźnię, jest to bardzo rozwijające z punktu widzenia myślenia, uruchamiania obu półkul mózgowych. Korzyści z tego, że się nawiązuje bliższą relację z czytającym i słuchającym. To są podstawowe i nieustające korzyści dla dorosłych i dla dzieci – mówi Lidia Zyga, koordynatorka akcji Cały Wrocław Czyta.

Czytanie sobie nawzajem – zazwyczaj online – zyskało wielu zwolennoków podczas pandemii. Za pośrednictwem wspólnego czytania, ludzie znaleźli sposób, żeby wirtualnie spędzać ze sobą wolny czas, którego podczas izolacji było sporo. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania we Wrocławiu będzie można wziąć udział w kilku ciekawych wydarzeniach, także online. 

My, jako organizatorzy, obiecujemy, że jutro na stronie facebookowej Cały Wrocław Czyta też sie miła niespodzianka pojawi – obiecuje Lidia Zyga.

Wydarzeniem wartym uwagi jest spotkanie organizowane przez Fundację Klub Innowatora. Głośne czytanie w przestrzeni drukarni to niepowtarzalne doświadczenie i oryginalny pomysł na spędzenie wtorkowego popołudnia. 

Będziemy czytać opowiadania, które zostały wydrukowane tutaj w Drukarni na Otwartej 12. Sa to dwa zbiory Nadodrzańskich opowiadań – jeden w konwencji opowieści grozy, drugi w konwencji science fiction. Akurat tę książkę napisaliśmy i wydaliśmy w ciągu jednego weekendu, więc jestem bardzo dumny – mówi Maciej Zarański, prezes Fundacji Klub Innowatora i maszynista typograficzny.

Czytać będą goście z Warszawy, a także pracownicy tego wyjątkowego miejsca. Drukarnię przy ulicy Otwartej 12 warto odwiedzieć także ze względu na jej historię. 

Rozpoczęła swoją karierę w latach 80., kiedy to pan Rembikowski, zecer, otworzył tutaj pierwszy albo jeden z pierwszych zakładów poligraficznych we Wrocławiu i do 20016 roku prowadził tutaj zamknięty zakład. W 2017 roku przejąłem miejsce i maszyny – mówi Maciej Zarański. 

Od tej pory Drukarnia dostępna jest dla wszystkich, których ciakawią tajniki poligrafii. Zarówno wydarzenia organizowane przez Cały Wrocław Czyta, jak i przez Drukarnię odbedą się także online. Wszyscy zainteresowani będą mogli przypomnieć sobie o tym, że tekst, który ma szansę wybrzmieć, rozwija i niesie ze sobą zupełnie inne znaczenie.

Zobacz również

Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Istnieje realne zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi – poinformowało IMGW. Jak podkreślił instytut, ma to związek z wpływem Niżu Genueńskiego o nazwie Boris.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy