- – Profilaktyka jest jedną ze składowych zdrowia publicznego i promowanie profilaktyki należy do zadań zdrowia publicznego, ale problem jest w tym, że nie ma przymusu, żeby zmusić kogoś, by brał udział w badaniu profilaktycznym – mówi prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
- – To jest polska tragedia, bo z uprawnionych do badań profilaktycznych, i to zarówno do kolonoskopii czyli raku jelita grubego, i raku piersi czy nowotworach ginekologicznych – 10-20 proc. uprawnionych zgłasza się do tych badań, a mogliby poprzez te badania uniknąć wręcz zachorowania jak to jest w przypadku raka jelita grubego – mówi prof. Marek Bębenek, DCO we Wrocławiu.
Niestety, mimo wielu programów dedykowanych kobietom umieralność na raka piersi jest dramatycznie wysoka.
- – Bardzo dużo w ostatnich latach mówimy o mammografii. Niestety, w ostatnich latach mamy spadek uczestnictwa, a w ślad za tym istotny wzrost zgonów. To jest 7 tys. pań, które co roku odchodzą na raka – mówi Paweł Zawadzki, DCO we Wrocławiu.
Kolejne badanie – cytologia. W centrum miasta stają cytobusy, gdzie bez zapisywania się panie mogą wykonać badanie w kierunku wczesnego wykrycia raka szyjki macicy. Mogą, ale nie przychodzą.
- – Kobiety o siebie nie dbają. Moglibyśmy usprawiedliwić, że nie mają czasu. Ale tutaj miały spełnione wszystkie warunki – stanęłyśmy w centrum, pod zakładem pracy, a nadal jest stwierdzenie – niekoniecznie prawdziwe – że miesiąc temu byłam u ginekologa – mówi Agnieszka Czajkowska, położna.
Kolejny polski grzech – alkohol i papierosy – pali co piąty Polak.
- – Z powodu palenia papierosów rocznie umiera 8 mln ludzi na świecie. W trakcie pandemii i po pandemii zaczęliśmy pić więcej mocnych alkoholi. To prowadzi do tego, że ci co piją częściej się upijają – mówi prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Zanieczyszczenie środowiska, powietrza którym oddychamy w połączeniu z papierosami to mieszanka wprost prowadząca do nowotworów płuc. 800 tys. Europejczyków rocznie umiera tylko z tego powodu. Dlatego regularne badania – rtg płuc – są niezbędne. No i najważniejsze.
- – Proszę państwa, na koniec dnia to my odpowiadamy za nasze zdrowie. Nie rząd, nie samorząd, nie organizacje pozarządowe, każdy z nas jest odpowiedzialny za własny organizm i tego nikt nie zmieni – mówi prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.