WBO 2024: Jak zmienić Wrocław?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nowy rok to nowa edycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Swoje pomysły można zgłaszać od 15 stycznia. Mieszkańcy będą głosowali tradycyjnie jesienią. Co już teraz muszą wiedzieć ci najbardziej pomysłowi?

– W tym roku będzie rekordowa kwota, aż 33 miliony złotych zostanie przeznaczone na projekty wybrane przez mieszkańców we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. 21 milionów pójdzie na projekty duże, ponadosiedlowe, a 12 milionów na projekty mało-osiedlowe, czyli 21 zostanie podzielony prawdopodobnie na 7 projektów ponadosiedlowych, a 12 milionów prawdopodobnie na 12 projektów osiedlowych. Z tym, że tego nigdy nie wiemy, bo nie wiadomo, jak drogie będą złożone projekty. Ale doświadczenie uczy, że liderzy są ambitnymi osobami i zawsze składają projekty na maksymalną dopuszczalną wartość – mówi Sebastian Wolszczak, Wydział Partycypacji Społecznej UM Wrocławia.

W zeszłym roku kwota przeznaczona na WBO była o 2 miliony mniejsza. Składanie projektów rozpocznie się 15 styczni i potrwa do 19 lutego. Projekty przechodzą dwa etapy oceny. Samo głosowanie odbędzie się na przełomie września i października.

– Tutaj nie będzie zaskoczenia, jeżeli powiem, że od kilku lat wygrywają głównie zielone projekty. Jeżeli tendencja się utrzyma, to za rok, za dwa, jeden-dwa projekty będą poza zielone. Wydawało się, że małe osiedla zostają bez szans na wygranie projektów, ale to nieprawda. Znalazły bardzo skuteczną taktykę, mianowicie sieciują się i cztery małe osiedla potrafią wygrać z jednym dużym – mówi Sebastian Wolszczak, Wydział Partycypacji Społecznej UM Wrocławia.

Pierwsza, pilotażowa edycja WBO odbyła się w 2013 roku, po tylu latach osiedla mają już swoje taktyki, jak wygrywać. Na przykład na Maślicach od 2016 roku składany jest jeden projekt, skonsultowany z mieszkańcami.

– Wrocławski Budżet Obywatelski to przede wszystkim współpraca. To jest współpraca przede wszystkim wewnątrz osiedla, pomiędzy grupami formalnymi, nieformalnymi, angażem rady osiedla, społeczności szkolnych, społeczności kościelnych i wszystkich, którzy są na osiedlu po to, żeby zgromadzić jak najwięcej głosów. Ale kluczową kwestią jest wybór projektów i to, żeby tych projektów było jak najmniej, a najlepiej jeden – mówi Sławomir Czerwiński, wiceprzewodniczący zarządu osiedla Maślice.

Na Maślicach przez cały rok dział zespół ds. WBO, który na bieżąco konsultuje wszystkie projekty.

– Następnie spotykamy się w styczniu i 9 stycznia o godzinie 18 na Maślicach, na Suwalskiej 11 mamy takie spotkanie, gdzie te wszystkie od 2015 roku zbierane projekty i te nowe, które pojawiły się w ubiegłym roku, będą leżały na stole i przy mapie z mieszkańcami, byli liderzy, może nowi, którzy się pojawią, będziemy po prostu dyskutować, który z tych projektów jest priorytetem na rok 2024 – mówi Sławomir Czerwiński, wiceprzewodniczący zarządu osiedla Maślice.

Dla nowicjuszy jest Szkoła Liderów.

– Szkoła Liderów to jest taki pomysł nas urzędników, aby wyjaśnić tym mieszkańcom, którzy jeszcze nie spróbowali swoich sił w WBO, jak to działa. 9 lutego odbędzie się spotkanie w Odlocie przy ulicy Piłsudskiego, na którym postaramy się wyjaśnić wszystkim nowo zainteresowanym WBO, jak działa albo przypomnimy wiedzę tym, którzy startowali albo nawet wygrali – mówi Sebastian Wolszczak, Wydział Partycypacji Społecznej UM Wrocławia.

Ostatni rada dla pomysłowych mieszkańców Wrocławia…

– Zgłaszajcie projekty, dzwońcie do nas, zgłaszajcie projekty, nie przejmujcie się – mówi Sebastian Wolszczak, Wydział Partycypacji Społecznej UM Wrocławia.

– Współpraca, współpraca, jeszcze raz współpraca – mówi Sławomir Czerwiński, wiceprzewodniczący zarządu osiedla Maślice.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy