– W tym roku będzie rekordowa kwota, aż 33 miliony złotych zostanie przeznaczone na projekty wybrane przez mieszkańców we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. 21 milionów pójdzie na projekty duże, ponadosiedlowe, a 12 milionów na projekty mało-osiedlowe, czyli 21 zostanie podzielony prawdopodobnie na 7 projektów ponadosiedlowych, a 12 milionów prawdopodobnie na 12 projektów osiedlowych. Z tym, że tego nigdy nie wiemy, bo nie wiadomo, jak drogie będą złożone projekty. Ale doświadczenie uczy, że liderzy są ambitnymi osobami i zawsze składają projekty na maksymalną dopuszczalną wartość – mówi Sebastian Wolszczak, Wydział Partycypacji Społecznej UM Wrocławia.
W zeszłym roku kwota przeznaczona na WBO była o 2 miliony mniejsza. Składanie projektów rozpocznie się 15 styczni i potrwa do 19 lutego. Projekty przechodzą dwa etapy oceny. Samo głosowanie odbędzie się na przełomie września i października.
– Tutaj nie będzie zaskoczenia, jeżeli powiem, że od kilku lat wygrywają głównie zielone projekty. Jeżeli tendencja się utrzyma, to za rok, za dwa, jeden-dwa projekty będą poza zielone. Wydawało się, że małe osiedla zostają bez szans na wygranie projektów, ale to nieprawda. Znalazły bardzo skuteczną taktykę, mianowicie sieciują się i cztery małe osiedla potrafią wygrać z jednym dużym – mówi Sebastian Wolszczak, Wydział Partycypacji Społecznej UM Wrocławia.
Pierwsza, pilotażowa edycja WBO odbyła się w 2013 roku, po tylu latach osiedla mają już swoje taktyki, jak wygrywać. Na przykład na Maślicach od 2016 roku składany jest jeden projekt, skonsultowany z mieszkańcami.
– Wrocławski Budżet Obywatelski to przede wszystkim współpraca. To jest współpraca przede wszystkim wewnątrz osiedla, pomiędzy grupami formalnymi, nieformalnymi, angażem rady osiedla, społeczności szkolnych, społeczności kościelnych i wszystkich, którzy są na osiedlu po to, żeby zgromadzić jak najwięcej głosów. Ale kluczową kwestią jest wybór projektów i to, żeby tych projektów było jak najmniej, a najlepiej jeden – mówi Sławomir Czerwiński, wiceprzewodniczący zarządu osiedla Maślice.
Na Maślicach przez cały rok dział zespół ds. WBO, który na bieżąco konsultuje wszystkie projekty.
– Następnie spotykamy się w styczniu i 9 stycznia o godzinie 18 na Maślicach, na Suwalskiej 11 mamy takie spotkanie, gdzie te wszystkie od 2015 roku zbierane projekty i te nowe, które pojawiły się w ubiegłym roku, będą leżały na stole i przy mapie z mieszkańcami, byli liderzy, może nowi, którzy się pojawią, będziemy po prostu dyskutować, który z tych projektów jest priorytetem na rok 2024 – mówi Sławomir Czerwiński, wiceprzewodniczący zarządu osiedla Maślice.
Dla nowicjuszy jest Szkoła Liderów.
– Szkoła Liderów to jest taki pomysł nas urzędników, aby wyjaśnić tym mieszkańcom, którzy jeszcze nie spróbowali swoich sił w WBO, jak to działa. 9 lutego odbędzie się spotkanie w Odlocie przy ulicy Piłsudskiego, na którym postaramy się wyjaśnić wszystkim nowo zainteresowanym WBO, jak działa albo przypomnimy wiedzę tym, którzy startowali albo nawet wygrali – mówi Sebastian Wolszczak, Wydział Partycypacji Społecznej UM Wrocławia.
Ostatni rada dla pomysłowych mieszkańców Wrocławia…
– Zgłaszajcie projekty, dzwońcie do nas, zgłaszajcie projekty, nie przejmujcie się – mówi Sebastian Wolszczak, Wydział Partycypacji Społecznej UM Wrocławia.
– Współpraca, współpraca, jeszcze raz współpraca – mówi Sławomir Czerwiński, wiceprzewodniczący zarządu osiedla Maślice.