WBO2021: znamy wyniki! Najwięcej zielonych projektów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Znamy wyniki głosowania na tegoroczne projekty Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W projektach osiedlowych wygrał projekt nr 118 dotyczący powstania parków i terenów zielonych na kilku osiedlach: m. in. na Maślicach i Gajowicach. Z kolei wśród projektów osiedlowych najwięcej głosów zdobył projekt nr 80, który zakłada dokończenie Parku Maślickiego.

To specyfika Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. On jest projektem zielonym. Wrocławski Budżet Obywatelski jest tak naprawdę zielonym budżetem obywatelskim. I to jest też ciekawe, że to nie jest tendencja jednorazowa. Ona trwa już od 4-5 lat, może nawet więcej. Tak też jest w ten edycji. Wygrały głównie parki i nasadzenia nowych drzew. Jest kilka projektów związanych z rekreacją – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.

Ścieżki rowerowe są drugą najpopularniejszą kategorią we Wrocławiu. Jest to kontynuacja Promenady Rowerowej i nowość, czyli ulica Awicenny – podkreśla Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej UMW.

Prawie 90 tysięcy oddanych głosów i 20 projektów wybranych do realizacji. Aż 12 z nich to projekty związania z zielenią i rekreacją. Kolejne tereny zielone dzięki głosom mieszkańców zyska wiele wrocławskich osiedli: Gajowice, Ołbin, Zakrzów, Maślice, Brochów, Tarnogaj, Jagodno, Księże Wielkie. W ramach tegorocznego WBO wśród projektów osiedlowych wygrał między innymi ten dotyczący Parku Leonarda da Vinci na Gądowie Małym, w którym liderzy zaplanowali kolejny etap przebudowy parku.

– Chcemy ten projekt dokończyć, w samym parku w szczególności nasadzenie drzew przy głównej alei. Dodatkowo chcemy uzupełnić pozostałe projekty WBO, które wygrały, ale ze względu na braki finansowe nie zostały dokończone oraz chcemy je uzupełnić o nowe elementy, które przysłużą się mieszkańcom – mówi Grzegorz Domagała, lider projektu WBO nr 145.

Ciekawą tendencją widoczną w projektach ponadosiedlowych jest współpraca między osiedlami – zarówno tymi sąsiadującymi ze sobą, jak i nieco oddalonymi. W ten sposób projekty mają szansę na więcej głosów od mieszkańców, a tym samym większe szanse na realizację.

Osiedla, czasem niewielkie, wiedzą, że będą miały większe szanse, jeśli dogadają się z osiedlami sąsiednimi, większymi lub równie małymi, ale z innych części miasta. Składają wspólnie projekt, dogadują te zakresy i wspólnie prowadzą promocję. Okazuje się, że to się sprawdza. Cztery, czyli połowa projektów ponadosiedlowych są to projekty których liderze się połączyli i zawarli sojusze – dodaje Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej UMW.

Wrocławianie od 9 lat mogą decydować o tym, na co zostaną przeznaczone środki z WBO. W ciągu tych 9. Edycji miasto przeznaczyło na realizację ponad 400 projektów kwotę ponad 195 milionów złotych. Dzięki WBO powstały dziesiątki parków zabaw, skwerów, ścieżek rowerowych. Od przyszłego roku kwota przeznaczona na Wrocławski Budżet Obywatelski wzrośnie o 5 milionów.

30 milionów złotych na WBO roku 2022. To oznacza, że wzrosną też kwoty na poszczególne grupy projektów. Projekt ponadosiedlowy, czyli ten duży, będzie mógł kosztować do 3 milionów złotych, w tej chwili kosztował do 2 milionów złotych. Projekt lokalny, osiedlowy będzie mógł kosztować do 1 miliona złotych, w tej chwili to 750 tysięcy złotych – wyjaśnia Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.

Zwycięskie projekty osiedlowe :

1. Park Maślicki Etap II. Projekty placów zabaw i ścieżek
2. Wesoła górka – Zielone skwery Pilczyc, etap II  
3. Przebudowa ul. Kminkowej (etap I), zieleń na osiedlowych ulicach 
4. Park Leonarda da Vinci na Gądowie Małym – etap IV oraz dokończenie wygranych projektów 
5. Park Mieszczański – Strefa Aktywna pomiędzy Nadodrzem i Szczepinem 
6. Dobra Pumptrack 
7. Zróbmy sobie park na Klecinie – Park osiedlowy stanowiacy kolejny etap zamierzenia „Skatepark” 8. na Klecinie przy ul. Wałbrzyskiej i Zabrodzkiej we Wrocławiu 
8. Plac zabaw „Muchoborski Zakątek Przygody” 
9. Tarnogaj nie zapomina – skwer przy Gazowej im. Paula Schreibera 
10. JASNE że Ołbin! – rozjaśniamy mroki miasta. Instalacja oświetlenia w najbardziej ciemnych miejscach osiedla. 
11. Smocze Uroczysko – Strachocin Swojczyce Wojnów 
12. Plac zabaw w Parku Tysiąclecia – kolejny etap 

Zwycięskie projekty ponadosiedlowe:

 1. Zieleń to życie, ruch to zdrowie – Gajowice, Maślice, Ołbin i Zakrzów – parki, rekreacja i zieleń w całym mieście – 6335 głosów 
2. Zielono mi i bezpiecznie- etap  3. Parki, tereny zielone i drogi. Lipca Piotrowska, Pawłowice, Widawa, Sołtysowice, Polanowice–Poświętne–Ligota.
3. Awicenny – pieszo i rowerem!
4. Park Henrykowski  – #KolejNaZieleń – etap 3 – duży 
5. Nadodrzańska Osada Przygody 
6. Park Brochowski i na Skraju – rewitalizacja parków dla mieszkańców osiedli: Brochów, Bieńkowice, Tarnogaj, Jagodno, Księże Wielkie 
7. Zielona Sieć Rowerowo-Piesza Wrocławia– Psie Pole, Pawłowice, Kłokczyce, Krzyki, Fabryczna, Park Mamuta, Stare Miasto, Przedmieście Oławskie, Oporów, Grabiszyn, Wojszyce 
8. Park Mieszczański – Centralny Park Wrocławia – etap 2 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy