We Wrocławiu odbyła się kolejna edycja Forum G2

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Gospodarka, Geopolityka, Innowacje i Biznes to cztery główne filary tegorocznego Forum G2. Na kongresie pojawili się najważniejsi przedstawiciele biznesu, nauki i polityki. Ponad dwadzieścia ważnych paneli dyskusyjnych. Autorytety, ludzie sukcesu i specjaliści z zakresu gospodarki i geopolityki po raz kolejny zebrali się we Wrocławiu, aby przedyskutować palące kwestie mijającego roku.


Mamy troszeczkę inne, ale również ważne linie tematyczne, gości, którzy są numerem jeden w swoich dziedzinach, wyjątkowymi ekspertami. Właściwie co do merytoryki staramy się nie różnić, bo ten poziom na pierwszej edycji był wyjątkowo wysoki, więc chcemy, żeby to zachowane było na tym samym poziomie – podkreśla Paweł Leśniewski, organizator wydarzenia.

W tym roku na stadionie piłkarskim we Wrocławiu spotkali się m.in. przedstawiciele rządu, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz osoby z zarządów dużych spółek. Forum G2 to jedna z największych tego typu konferencji w Polsce, nie bez powodu odbywa się ona właśnie we Wrocławiu.

Chciałoby się powiedzieć: gdzie to forum miałoby się odbywać, jak nie na Dolnym Śląsku, który też jest regionem o ogromnych szansach, ale to również region, który najszybciej rozwija się w Polsce. Jesteśmy na szóstym miejscu spośród dwustu osiemdziesięciu regionów w Unii Europejskiej. Jesteśmy na pierwszym miejscu wśród tych regionów, jeżeli chodzi o tworzenie miejsc pracy – zaznacza Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

W panelu otwierającym forum pod tytułem „Nowe rozdanie. Świat po pandemii” dyskutowano m.in. o kwestiach dotyczących polityki międzynarodowej oraz miejsca Polski w Europie.

Mówię o tym, co dzisiaj najważniejsze, czyli zmiana strategiczna sytuacji Polski. Właściwie tam, gdzie graniczyliśmy z Białorusią, w sensie wojskowym, już graniczymy z Rosją. Duży zwrot w amerykańskiej polityce. Amerykanie będą się koncentrować na Chinach, Azji południowo-wschodniej, to oznacza, że trzeba jak najszybciej wysłać sygnały, że chcemy być wspólnie z Ukraińcami, z Gruzinami, czyli dopilnować partnerstwa wschodniego. Polityka międzynarodowa na tyle się zmienia, że będzie to wpływało także na gospodarkę i na społeczeństwo – komentuje Paweł Kowal z Instytutu Nauk Politycznych PAN .

Innowacja to również korzystanie z alternatywnych źródeł energii, tego tematu również nie mogło zabraknąć podczas kongresu.

Rozmawialiśmy przede wszystkim o transporcie 4.0., o elektro mobilności, ale też o alternatywnych źródłach energii, alternatywnych paliwach, takim jest chociażby wodór. Jako pełnomocnik rządu do spraw gospodarki wodorowej dyskutowałem właśnie w tym temacie – mówi Krzysztof Kubów.

To jest już najwyższy czas, nawet już jesteśmy troszkę spóźnieni, jeżeli chodzi o rozmowy na ten temat i o uświadamianie sobie konsekwencji, jakie niesie ze sobą transformacja energetyczna, bo dotkną one każdego polskiego obywatela i myślę, że to jest ten moment, kiedy powinniśmy zacząć to sobie nie tylko uświadamiać, ale też proaktywnie działać, aby zająć najlepszą pozycję w tym wyścigu – dodaje Tomoho Umeda z Krajowej Izby Gospodarczej.

Trwająca pandemia koronawirusa to wciąż duże wyzwanie dla biznesu. Zarówno przedsiębiorcy, jak i politycy dyskutowali o tym, jak dobrze zarządzać w dobie kryzysu.

Oczywiście, wiele firm upada, szczególnie tych małych, inne powstają, ale ja patrzę nawet na te inwestycje samorządowe. Mimo kryzysu, samorząd województwa nie wstrzymał żadnej inwestycji – podkreśla marszałek województwa dolnośląskiego.

Oczywiście jak dla każdej firmy miało to pewien impakt. W przypadku naszej firmy, ze względu na to, że jesteśmy bardzo zdywersyfikowaną firmą jeżeli chodzi o portfolio, na niektóre portfolio covid miał negatywny impakt, dla innego portfolio nie. Chociażby jak dla maseczek, które my produkujemy – zdradza Radosław Kaskiewicz, dyrektor zarządzający 3M w regionie Europy Wschodniej.

Koronawirus, zmiany geopolityczne, zmiany klimatu oraz rosnąca potęga Chin to aktualne problemy, z którymi musi mierzyć się dzisiejszy świat. Forum G2 ma pomóc w szukaniu odpowiedzi na wciąż nurtujące pytania oraz rozwiązań trapiących nas problemów. Nie od dziś wiadomo, że bez swobodnej wymiany myśli i idei nie ma postępu. Takie konferencje jak ta we Wrocławiu, mają to ułatwić.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy