We Wrocławiu Otwarto Centrum Pomocy Dzieciom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
We Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej otwarto Centrum Pomocy Dzieciom. Tutaj w tym miejscu dzieci, które zostały pokrzywdzone przestępstwem, ich rodzice i opiekunowie będą mogli otrzymać kompleksową pomoc. Wrocław jest siódmym miastem na mapie Polski, gdzie został otwarty tego typu ośrodek.

Przemoc w rodzinie jest czymś złym, odrażającym, czymś, co wreszcie młodego człowieka w jakiś sposób „formatuje”. Niestety we Wrocławiu, podobnie jak w wielu innych miastach, to zjawisko przyjmuje dość dużą skalę. Takie sytuacje zdarzają się w różnych rodzinach, o wyższym i o niższym statusie społecznym i materialnym. Stąd nasza czujność. Miejsca jak to są bezwzględnie potrzebne – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Założenie centrum jest takie, żeby dzieci pokrzywdzone przestępstwem mogły dostać kompleksową pomoc pod jednych dachem. 

Oferta centrum będzie szczególna. To będzie interdyscyplinarna oferta pomocy prawnej, psychologicznej, psychiatrycznej, jak również medycznej – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska zarządu fundacji „Dajemy dzieciom siłę”.

Naszym klientem jest dziecko i wokół tego dziecka, biorąc pod uwagę jego potrzeby, bezpieczeństwo i komfort, będziemy podejmować celowe działania w odniesieniu do tej konkretnej sytuacji – mówi Małgorzata Makarczyk-Kłos, psychoterapeutka, psycholożka, fundacja „NON LICET”.

W środku pomieszczenia zostały urządzone i wyposażone w taki sposób, żeby dzieci mogły czuć się bezpiecznie i komfortowo. 

Znajdujemy się w gabinecie terapeutycznym, jednym z wielu, które tutaj są w tym budynku. Jest to gabinet przeznaczony do pracy przede wszystkim z dziećmi, ale również z ich tym rodzicem niekrzywdzącym. Pokoje są przepięknie zaaranżowane, ponieważ są w takich kolorach, myślę, że terapeutycznie działającymi, są pięknie wyposażone w różnego zabawki, pomoce terapeutyczne, są też bardzo dobrze wyciszone, co też jest bardzo ważne – mówi Benita Dobrzańska, psycholog psychoterapeuta.

W nowo powstałym ośrodku jest również specjalny pokój dla przyjaznego przesłuchania.

Zasadą jest jednokrotne przesłuchanie pokrzywdzonego dziecka w toku procedury karnej. Z takiego przesłuchania jest sporządzany zapis obrazu i dźwięku, który następnie jest odtwarzany na rozprawie. W pokoju przesłuchań mamy bardzo precyzyjne mikrofony, kamerę, która ma za zadanie rejestrować mimiki twarzy dziecka, właśnie po to, żeby uniknąć powtórnego przesłuchania – mówi Joanna Kowalska, adwokat, Centrum Pomocy Dzieciom.

W ramach swojego działania placówka będzie również współpracowała między innymi z przedstawicielami oświaty, ochrony zdrowia, jak również z policją i prokuraturą. 

Myślę, że tego typu pomieszczenia i oczywiście pomoc profesjonalnych osób zajmujących się tymi dziećmi będą niezbędne do tego, aby mogły one w sposób otwarty opowiedzieć o traumatycznych zdarzeniach ze swojego życia, a w związku z tym, my, z ramienia Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu gwarantuję, że zrobimy wszystko, aby im pomóc – mówi Małgorzata Dziewońska, Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

Pomoc świadczona przez ośrodek jest bezpłatna. Roczny koszt utrzymania Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu to 600 tys. zł. Jego działalność jest finansowana z budżetu miasta.

Zobacz również

Choć w ostatnich dniach największe emocje budził widok zalanych miast, ogromne straty ponieśli również rolnicy. O wsparciu dla nich, także w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego regionu i całego kraju, mówił dziś we Wrocławiu wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy