– Dolnoślązacy długo czekali na tę inwestycję. Ja tylko przypomnę, że rocznie 15 tys. osób choruje na nowotwór, z czego blisko 7 tys. umiera – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
– To jest marzenie wszystkich na Dolnym Śląsku, żeby to Centrum powstało. Chcielibyśmy już wyjść z budynku, który bardzo nam utrudnia pracę. Stare budynki już nie są przystosowane do naszej działalności – dodaje dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO.
– Jestem niezwykle szczęśliwy, że akurat w tym dniu możemy ogłosić kolejnym etap realizacji tej inwestycji. Jesteśmy gotowi, żeby ogłosić przetarg – dodaje Paweł Zawadzki, pełnomocnik ds. rozwoju DCO.
– Przechodzimy do kolejnego etapu. Zapraszamy pięć firm do zgłaszania ofert. Są to Konsorcjum WARBUD A.A., STRABAG Sp. z o.o., PORR S.A. VAMED POLSKA Sp. z o.o. oraz SINOHYDRO Corporation Limited. Na oferty czekamy do 4 marca – dodaje Marcin Krzyżanowski, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
– Nowy szpital to nie tylko nowe operacje, których ma być 10 tys. rocznie. Ogromną rolę przywiązujemy do profilaktyki. Chcemy ułatwić diagnostykę Dolnoślązakom, żeby wyleczalność była lepsza – podsumowuje Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Ostateczna kwota powstania Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii będzie znana po wyłonieniu wykonawcy, jednak z budżetu państwa zostanie przekazane 300 milionów złotych. Budowa ma potrwać 51 miesięcy.