We Wrocławiu spotkali się członkowie Związku Miast Polskich. O czym rozmawiali?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Związek Miast Polskich to jedna z najstarszych organizacji samorządowych w Polsce. Obecnie w jej skład wchodzi 360 miast i miasteczek, a za chwilę dojdą jeszcze kolejne. Zarząd Związku Miast Polskich spotyka się regularnie, co najmniej raz na miesiąc, aby na bieżąco omawiać wszystkie najważniejsze sprawy, które dotyczą polskich samorządów. Ostatnio takie spotkanie odbyło się we Wrocławiu, w którym wzięli udział między innymi prezydent Wrocławia, prezydent Ciechanowa i prezydentka Sopotu. A wśród najważniejszych tematów był poruszany temat związany z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej oraz sytuacja finansowa polskich samorządów.

Związek Miast Polskich bardzo aktywnie uczestniczy w procesie konsultacji, ale także chce aktywnie współtworzyć system, który jest zbudowany w ramach rządowej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Rzecz dotyczy absolutnego pryncypium. Tym pryncypium jest bezpieczeństwo Polek i Polaków, w tym samych mieszkańców naszych miast i miasteczek – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W ramach konsultacji wokół ustawy będzie branych pod uwagę siedem ważnych aspektów.

Po pierwsze ewakuacja i przyjęcie ludności. Drugi filar schrony i ukrycia dla ludności. Trzeci, tak że niezwykle ważny, wzmacnianie społecznej odporności, inaczej mówiąc kwestie związane z edukacją. Czwarty filar to jest zbudowanie zasobów i struktur ochrony ludności i obrony cywilnej. Kolejny, szósty, funkcjonowanie ochrony ludności w czasie wojny. I ostatni filar, siódmy, na którym chcielibyśmy w sposób szczególny skupić naszą uwagę, to jest kwestia finansowania ochrony ludności i obrony cywilnej – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Kolejną ważną kwestią jest finansowanie polskich samorządów przez polski rząd. 

Obecnie jesteśmy w dobrym pozytywnym dialogu z polskim rządem w sprawie zupełnie nowego systemu finansowania samorządów. Zgodnie z deklaracją ministra finansów te rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia roku – mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, wiceprezes Związku Miast Polskich.

Aby polskie miasta dobrze funkcjonowały, ważne jest również to, aby środki z funduszy europejskich wpływały na czas do budżetów samorządowych.

Ta sytuacja finansowa samorządów to nie jest tylko, po to, żebyśmy mogli wypłacać pensje nauczycielom, pracownikom administracji, pracownikom społecznym, czy w ogóle zapewniać usługi społeczne w naszych miastach, ale to jest po to, żebyśmy nie zmarnowali ogromnej i jedynej szansy, jaką dają nam środki z KPO i środki europejskie. Bo przypomnę, że mamy kumulację środków zewnętrznych, są środki z KPO do pozyskania i jest nowy budżet europejski. Jesteśmy zapóźnieni, konsultujemy się, jesteśmy w kontakcie z naszymi koleżankami i kolegami z Europy, którzy te środki już dawno wydają – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu, skarbnik Związku Miast Polskich.

My również dostrzegamy potencjał w Krajowym Zasobie Nieruchomości dotyczący współpracy z samorządami. Dzisiaj widzimy, że deficyt na rynku mieszkaniowym bierze się również z braku gruntów w samorządach. My jako Krajowy Zasób Nieruchomości mamy narzędzia, mamy możliwości, żeby te grunty uwalniać, żeby tutaj umożliwiać poszczególnym samorządom budowę nowych, tanich mieszkań dla swoich mieszkańców – mówi Łukasz Bałajewicz, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy