Węch na zdrowie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zbada apetyt w projekcie, który właśnie się rozpoczął. Ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju naukowcy będą starać się opracować środki regulujące chęć jedzenia. Naukowcy mówią, że wiele z elementów zewnętrznych wpływa na nasze odczucia.

Jednym z takich elementów jest zapach każdy zdaje sobie z tego sprawę, że kiedy przychodzi do przyjemnie pachnącego pomieszczenia, że kiedy wchodzi do supermarketu gdzie wydobywa się zapach świeżo wypieczonego pieczywa, gdzie zapach kawy świeżo prażonej mile łechce nasze nozdrza to od razu nasze poczucie bezpieczeństwa, odczucie łaknienia jest pobudzane i to zjawisko w marketingu jest powszechnie wykorzystywane– wyjaśnia Antoni Szumny z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

-A my będziemy starać się opracować środki regulujące apetyt, zarówno stymulujące apetyt jak i ograniczające go– dodaje Jacek Łyczko z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Tematem badań będzie zapach i jego wpływ na pobudzenie apetytu albo zmniejszenie go, po to by niedożywiony jadł więcej, a osoba z nadwagą trochę mniej.  Na początek naukowcy będą wyciągać zapach podczas analizy laboratoryjnej.

-Moja rola w zespole będzie miała na celu analizę kinetyki i uwalniania związków lotnych. Związki lotne będziemy mieć na różnych nośnikach i w zależności od tego które wybierzemy, sprawdzimy w jakim natężeniu uwalniają się one z konkretnych nośników– opowiada Natalia Pachura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. 

-A póżniej, jak już zweryfikujemy na pewnym etapie możliwość opracowania produktu to przejdziemy do badań z udziałem konsumentów w ostatnim etapie projektu– dodaje Jacek Łyczko

Jak tłumaczy kierownik zespołu naukowców, odbiorcami mają być dwie grupy społeczne. Osoby starsze mające problem z apetytem i niedożywieniem i stojąca na przeciwko grupa osób z nadwagą, jedzących zbyt dużo. Łyczko zwraca uwagę, że grupa osób z nadmierną wagą czy z otyłością to już   53 % polskiego społeczeństwa. 

Te dwie duże grupy społeczne mogą szczególnie być zainteresowane wykorzystaniem takiego nieinwazyjnego specyfiku. Produkt ma mieć wpływ tylko na zmysł powonienia i jedynie powąchanie go wywoła odpowiednią reakcję w mózgu.

-Będzie chodziło o to by użytkownik po poczuciu pewnego środka, podczas posiłku który nadejdzie zjadł więcej– wyjaśnia Łyczko. 

Ośmioosobowy zespół przez trzy lata będzie rozwijać pomysł konsultując go z doświadczonymi specjalistami z różnych dziedzin. Młodzi doktoranci mówią, że wśród zapachów znajdą się naturalne nuty kompozycji zapachowych potraw, żdych zapachów fast foodów. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy