Wędrówka w ciemności, czyli tunel w Kowarach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tunel pod Przełęczą Kowarską jest jednym z najdłuższych w Polsce. Został wybudowany w 1905 roku. O jego budowę usilnie zabiegały ówczesne władze Kowar i Kamiennej Góry. Planowano zrobić połączenie z Wrocławiem. 

To jest najdłuższy tunel kolejowy. Znajduje się w Kowarach i łączy Kowary z gminą Kamienna Góra. W tej chwili jest nieużywany, nie jeżdżą nim pociągi, ale mam nadzieję, że w niedługim czasie będzie wykorzystywany przez Dolnośląską Kolej i tamtędy będzie jechał pociąg. Obecnie tunel jest w opracowaniu, bo trzeba pamiętać, że na początku XIX wieku i XX wieku były inne standardy niż teraz. Tunel musi być dostosowany do obecnych przepisów lub muszą być wprowadzone odstępstwa, żeby pociąg mógł tamtędy przejeżdżać — mówi Elżbieta Zakrzewska, burmistrz miasta Kowary.

Tunel jest naprawdę wyjątkowy, powstał w latach 1901-1905. Na początku miał charakter typowo towarowy, czyli wożono tędy urobek. Ruch osobowy dopiero zaczął się w latach 80. Najciekawsze jest jego długość i umieszczenie. Tunel znajduje się pod Przełęczą Kowarską, która leży 729 metrów nad poziomem morza. Musiał być niżej, ponieważ ówczesna technologia nie pozwalała na to, żeby pociągi mogły pokonać takie wzniesienie. Udało się ten tunel otworzyć, co oczywiście trwało kilka lat — mówi Grzegorz Truchanowicz, przewodnik sudecki.

Po zamknięciu tunelu stał się on atrakcją turystyczną i często jest zwiedzany, mimo że formalnie nie znajduje się na żadnym szlaku turystycznym. Opuszczony i nienaprawiany tunel przecieka.

Wielu turystów i mieszkańców traktuje go jako trasę turystyczną, ale nie jest to trasa turystyczna. Nieoficjalnie nie powinniśmy tędy chodzić, ale pod koniec lat 80., kiedy zamknięto tunel, ludzie zaczęli tędy chodzić i okazało się, że to jest bardzo ciekawa trasa, która daje trochę adrenaliny i ciekawości. W okresie zimowym, co najciekawsze, można zobaczyć przepiękne wiszące lodowe formacje, co daje trochę klimatu grozy, ale też piękna — dodaje Grzegorz Truchanowicz, przewodnik sudecki.

Tunel ma 1025 metrów długości.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy