Wejdź do słowiańskiego świata Kajka i Kokosza w Centrum Historii Zajezdnia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Janusz Christa jest autorem kultowego już komiksu Kajko i Kokosz, opowiadającego historię dwóch słowiańskich wojów. Na interaktywnej wystawie w Centrum Historii Zajezdnia można wejść bezpośrednio i doświadczyć tego świata, siadając chociażby na tronie Krwawego Hegemona.

Kajko i Kokosz powstaje jako komiks od 1972 roku i przedstawia perypetię dwóch wojów i ich smoka Milusia. Na wystawie w Centrum Historii Zajezdnia obejrzymy także ich osadę Miłowo, a także elementy ze świata.

Myślę, że dla młodszego pokolenia bajka i komiks jest już znana właśnie ze sprawą, chociażby Netflixa, czy tego, że Kajko i Kokosz bardzo mocno wbił się ostatnio do mainstreamu za pomocą wszelakich gadżetów, puzzli, czy chociażby szamponu do mycia włosów – mówi Paulina Wołoszyn z Centrum Historii Zajezdnia, odpowiedzialna za wystawę „Słowiański świat Kajka i Kokosza”.

Na wystawie znalazły się atrakcje dedykowane dla młodszych, ale również dla starszych zwiedzających.

Tych elementów takich, do których można dotknąć, do których można wejść, którymi się można pobawić, jest naprawdę sporo, a ten element edukacyjny uzyskujemy poprzez udział w grach, w zabawach, w różnego rodzaju układankach, czy chociażby czytając teksty, które są zamieszczone na tablicach – wyjaśnia rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia Adam Pacześniak.

Chcielibyśmy ją pokazać troszeczkę z innego punktu widzenia. Wystawa przynosi nas w świat komiksu, ale jednak nie brakuje tu plansz merytorycznych, które opowiadają o samym autorze, czyli Janie Chriście, o ciekawostkach o komiksie. Bardzo ciekawą sprawą jest także timeline, który pokazuje, co działo się na świecie w czasie, gdy wychodziły poszczególne numery komiksu, co pozwala nam umiejscowić Kajka i Kokosza na tle historycznym – dodaje Paulina Wołoszyn.

Komiksy z Kajkiem i Kokoszem znalazły się w Centrum Historii Zajezdnia, ponieważ są istotną częścią polskiej powojennej popkultury.

Z pewnością odkryłam Kajka i Kokosza na nowo. On gdzieś pojawiał się na moich półkach, jak byłam dzieckiem, ale mnie to nie interesowało, a teraz odkryłam taką bardziej merytoryczną wartość tego komiksu, to, że Janusz Christa pokazał też te słowiańskie tradycje, nawiązywał do różnych gwar, które pojawiały się w Polsce. Więc dla mnie jako osoby już teraz dorosłej było to ciekawe z takiego punktu widzenia historyka tak naprawdę – opowiada ekspertka wystawy Paulina Wołoszyn.

Wystawa „Słowiański Świat Kajka i Kokosza” będzie dostępna dla zwiedzających aż do 3 listopada.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy