Wernisaż „Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich” w Ossolineum

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W weekend 9 i 10 marca w Ossolineum rozpoczęła się wystawa "Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich". Jednym z tematów poruszanych na wernisażu była budowa nowego gmachu muzeum, który powstanie tutaj, na parkingu przed historycznym budynkiem.

Nowy gmach Muzeum Książąt Lubomirskich został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną WXCA. W tej chwili trwają już końcowe przygotowania do ogłoszenia przetargu. Mamy nadzieję, że jeżeli nie wystąpią żadne obiektywne trudności, rozstrzygniemy ten przetarg do końca tego roku i rozpoczniemy budowę gmachu, którą chcielibyśmy zakończyć w czwartym kwartale 2027 roku – mówi Joanna Błoch, wicedyrektorka Ossolineum ds. Muzeum Książąt Lubomirskich.

W czasie części oficjalnej, na której pojawili się konsule honorowi kilku krajów, odczytano między innymi list od prezydenta Andrzeja Dudy. Całość zwieńczył kameralny koncert muzyki klasycznej. Sam tytuł wystawy – „Historia nie/oczywista” podsumowuje burzliwe dzieje Ossolineum i Muzeum Książąt Lubomirskich założonych jeszcze w czasie zaborów i zlikwidowanych w czasie II wojny światowej.

Wystawa stała, otwarta była przez 70 lat, ale idea, zbiory tak naprawdę posiadamy od 200 lat, ponieważ muzeum w 1823 roku zostało założone we Lwowie. W czasie II wojny światowej zostało zamknięte, a później przesiedlone do Wrocławia. Jednak ludzie i idea przetrwały te 200 lat i stąd możemy świętować teraz jubileusz 200-lecia – dodaje Joanna Błoch.

Wystawa „Historia nie/oczywista 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich” to zwieńczenie świętowanego już od kilku miesięcy okrągłego jubileuszu Muzeum i Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.


Dzisiejsza wystawa jest kulminacyjnym elementem naszego jubileuszu obchodów 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich, które rozpoczęliśmy w tamtym roku, w czerwcu. Muzeum Książąt Lubomirskich to przede wszystkim prace na papierze, ale w ostatnim czasie także zbieramy sztukę współczesną z myślą o nowym gmachu. Prace Pabla Picassa to wypożyczenie z Fundacji Książąt Lubomirskich, które wzbogacają naszą ekspozycję – mówi Hanna Kuś-Joachimiak, kuratorka wystawy.

Gościom prezentowano także wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi, stworzoną przez bibliotekę Ossolineum oraz nowo otwartą kawiarnię Gałązcafé. Wystawa potrwa do 30 czerwca.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy