Programy Echo24

Weź to druknij

Weź to druknij to nowa seria Telewizji Echo24 i Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki. Pokażemy państwu tajniki druku trójwymiarowego oraz to, jak nowoczesne jest to rozwiązanie w dzisiejszych czasach. Druk 3D od kilkunastu lat prężnie się rozwija i rozwiązuje coraz ciekawsze problemy konsumentów.

 
 

Najnowsze odcinki

Weź to druknij odc.8

W tym programie pokazujemy w jakich dziedzinach życia można zastosować druk 3D. Pokazujemy różne technologie i gotowe wydruki, ale tym razem pokażemy jak druk 3D ma się poza Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki.

Weź to druknij odc. 7

W tym odcinku pokażemy wyjątkowe buty do biegania, których podeszwa jest wydrukowana w technologii druku 3D. Na taki model trafił Robert Maćkowiak, sprinter, mistrz świata w sztafecie 4×400 z Sevilli (1999), halowy mistrz świata 3×400 z Lizbony (2001), wicemistrz Europy z Budapesztu (1998). Same buty to nie wszystko, drukować można o wiele więcej!

Weź to druknij odc. 6

W kolejnym odcinku naszego programu pokażemy, jak druk 3D można zastosować w robotyce. Na wrocławskim Biskupinie jest takie miejsce, w którym każdy może w wolnym czasie zanurzyć się w świat majsterkowania. Hackerspace powstało 9 lat temu, dziś zrzesza około 15 członków, wśród nich jest Tomasz, który druk 3D poznał właśnie tam.

Weź to druknij odc. 5

W kolejnym odcinku naszego programu opowiemy o konkretnych drukarkach, które są dobrą alternatywą do rozpoczęcia swojej przygody z drukiem 3D w domowym zaciszu. Drukarki Prusa, bo o nich mowa, są łatwe w obsłudze, można je złożyć samemu, a ich koszt można porównać do laptopa. Od czego zatem zacząć? Ekspert Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki wszystko wyjaśni.

Weź to druknij odc. 4

W tym odcinku pokażemy państwu jak druk 3D można wykorzystać w stomatologii. Co więcej, to już się dzieje. Ta technologia w dentystyce jest wykorzystany i unowocześniana od 17 lat, służy zarówno do tworzenia modeli cyfrowych 3D, ale także do drukowania koron zębów! Eksperci zdradzają, że w niedalekiej przyszłości ta technologia całkowite zdominuje te dziedzinę życia.

Weź to druknij odc. 3

W kolejnym odcinku pokażemy, jak druk 3D można wykorzystać w ortopedii. Maciej ma 23 lata i pochodzi z Łodzi. Na co dzień studiuje zarządzania i przywództwo na SWPS-ie w Warszawie, oprócz tego pracuje jako rekruter. Od urodzenia porusza się przy pomocy protezy, ale od 5 lat korzysta z takiej, która powstała dzięki technologii druku 3D.

Proteza wydrukowana w technologii 3D może być bardziej dopasowana do pacjenta, dzięki czemu jego komfort jest większy. Oprócz tego taka proteza jest o wiele lżejsza. Maciej przyznaje, że ma to dla niego duże znaczenie. Dziś właściwie nie czuje ograniczeń.

Weź to druknij odc. 2

W drugim odcinku pokażemy państwu jak druk 3D można wykorzystać w muzealnictwie. Technologia trójwymiarowego druku pozwala odtworzyć dowolny muzealny eksponat, a to już spora rewolucja. Replikę można dowolnie dotykać, w przeciwieństwie do oryginalnych rzeźb. Poza aspektem dotyku jest jeszcze jeden. Jaki?

Weź to druknij odc. 1

Bohaterką pierwszego odcinka jest córka pasjonata motoryzacji, która poszukuje części do jednego z pojazdów taty. Dolnośląskie Centrum Druku 3D okazało się miejscem, które rozwiązało jej kłopot.