Wicemistrz Polski zaprasza na zajęcia. Wiktor Florys opowiada o RaceRunningu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Czy sport potrafi zmienić życie? Okazuję się, że tak! Wiktor Florys to wicemistrz Polski w RaceRunningu. Teraz marzeniem sportowca jest to, aby inne dzieci z niepełnosprawnościami mogły w tej dyscyplinie odnaleźć swój sposób na życie.

Wiktor urodził się z porażeniem mózgowym, mimo tego inspiruje innych, trenuje, występuje w zawodach i osiąga sukcesy.18-latek jest jedyną osobą na Dolnym Śląsku, która uprawia RaceRunning. W Polsce to niszowa konkurencja. 

– Moim marzeniem jest, żeby Racerunning się rozrastał, aby ta rodzina sportowa zgromadzona przy tej dyscyplinie rozwijała się. Chcę pokazać, że osoby niepełnosprawne też mogą osiągać różne sukcesy, bez względu na okoliczności i bariery, które przed nimi stawia życie – mówi Wiktor Florys, sportowiec. 

Do uprawiania RaceRunningu jest wykorzystany rower, tak zwany mobiler.

– Jego charakterystyczną cechą budowy, jest to, że ma podporę, na której zawodnik się opiera. Ten rower nie posiada pedałów, za to napędzany jest za pomocą nóg – dodaje Wiktor Florys

Wiktor teraz wraz ze Stowarzyszenie RaceRunning Złotowianka otwiera we Wrocławiu sekcję RaceRunningu dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami.

– Będzie to sport, dzięki któremu poczują się jak prawdziwi sportowcy. Nie będą czuli, że coś ich ogranicza, ponieważ RaceRunning jest tego typu sportem, który przełamuje wszystkie bariery – dodaje Wiktor Florys

– Właśnie szukamy beneficjentów. Mogą być to zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Będziemy prowadzić sekcję. Sekcja jest finansowana z budżetu PFRON-u. Rowery mamy za darmo – dostarcza je nam stowarzyszenie RaceRunning Złotowianka i treningi są za darmo. W związku z tym, jest to fajna sprawa – może kogoś zarazimy sportem, tak jak Wiktor się zaraził – podkreśla Izabela Florys, mama Wiktora, trenerka RaceRunningu.

RaceRunning to przede wszystkim świetna forma rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami.

– Mieliśmy taki przypadek, że dziewczynka miała przepuklinę i nogi totalnie bezwładne, a na rowerze, dzięki mięśniom brzucha porusza się. To jest sport dla wszystkich. Ważna jest tylko kwestia dostosowania roweru – dodaje Izabela Florys

Wiktor zaprasza do kontaktu z nim na Facebooku, tak można dołączyć do zajęć lub zainteresować się uprawianiem tego sportu.

Zobacz również

Wakacje to odpoczynek, jednak całe dwa miesiące bez szkoły to dużo czasu, z którym czasem nie wiadomo, co zrobić. Tutaj naprzeciw wychodzi Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji ze swoimi sportowymi, letnimi półkoloniami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy