Widok miasta z lotu ptaka- Baszta Kowalska  atrakcją turystyczną w Złotoryi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Baszta Kowalska w Złotoryi to jedna z większych atrakcji miasta. Można zwiedzać ją samemu. Klucz do niej znajduje się w Centrum Informacji Turystycznej. Mury mają prawie 3 metry grubości, a sama wieża ma 22,5 metra wysokości. Na samym jej szczycie znajduje się taras widokowy, gdzie można podziwiać panoramę miasta.

– Znajdujemy się przy jednym z ciekawszych obiektów złotoryjskich. Jest to fragment fortyfikacji miejskich. Baszta Kowalska powstała w XV wieku w celu ochrony wejścia do miasta, Bramy Górnej. Baszta ma 22,5 metra wysokości. Niegdyś była zwieńczona szpiczastym hełmem, jednak podczas wojen napoleońskich w roku 1813 ten hełm został zniszczony i dzisiaj możemy tę basztę widzieć, właśnie w takiej formie jak jest — mówi Sylwia Dudek-Kokot, przewodnik terenowy Centrum Informacji Turystycznej w Złotoryi.

Ceglane zwieńczenie antykowe pochodzi z pierwszej połowy XVI wieku. Piwnice Baszty Kowalskiej w XV i XVI wieku służyły jako więzienie miejskie.

– Złotoryję można zwiedzać z perspektywy podziemi, dlatego że mamy tutaj jedną z dwóch kopalni złota, czyli podziemną trasę turystyczną o długości około 100 metrów. Spacerując np. po okazałym rynku złotoryjskim, który jest jednym z trzech zachowanych na Dolnym Śląsku układów urbanistycznych, po Wrocławiu, po Świdnicy w takim stanie, jaki powstał w XIII wieku. Złotoryję można oglądać też z perspektywy lotu ptaka, dlatego że można wdrapać się na jedną z kilku znajdujących się w Złotoryi wież — mówi Katarzyna Iwińska, regionalistka.

– Zbudowana jest z piaskowca. To jest kamień wydobywany w pobliżu Złotoryi. O tym, że to jest obiekt, który pełnił funkcję obronną, świadczy między innymi grubość murów. Przy ziemi Baszta Kowalska ma prawie 3 metry grubości — mówi Sylwia Dudek-Kokot, przewodnik terenowy Centrum Informacji Turystycznej w Złotoryi.

Ostatnie prace rekonstrukcyjne przy baszcie przeprowadzone zostały w 2010 roku. Obecnie udostępniona jest do zwiedzania i stanowi punkt widokowy.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy