Studenci od dawna chętnie wybierają Wrocław jako miasto, w którym będą się uczyć. Tym razem nie było inaczej. Na Politechnice Wrocławskiej jak co roku największą popularnością cieszyły się informatyka stosowana i algorytmiczna, cyberbezpieczeństwo lub inżynieria systemu.
– Obserwujemy taki trend, że mimo malejącej z roku na rok liczby maturzystów, to co roku odnotowujemy coraz większe zainteresowanie naszą ofertą. W tym roku ponad 8100 osób więcej zgłosiło się na nasze kierunki, co przełożyło się na liczbę zgłoszeń ponad 17 tysięcy – mówi Mateusz Przygoda z Działu Rekrutacji Politechniki Wrocławskiej.
Podczas rekrutacji dla kandydatów pojawiło się kilka nowości, na przykład lotnictwo i kosmonautyka oraz odnawialne źródła energii. Nowe kierunki studiów na Politechnice Wrocławskiej również znalazły się w kręgu zainteresowania maturzystów.
– No duży skok zaliczyły na pewno lotnictwo i kosmonautyka i odnawialne źródła energii, bo w zeszłym roku mieliśmy zero kandydatów, bo tych kierunków nie było, a w tym roku mamy bardzo duże zainteresowanie, ponieważ pierwszy raz te kierunki uruchomiliśmy, a z uwagi, że nowe kierunki cieszą się zawsze zainteresowaniem, także w tym wypadku również tak było – dodaje Mateusz Przygoda z Działu Rekrutacji Politechniki Wrocławskiej.
Rekord padł jeśli chodzi o liczbę kandydatów na studia na Uniwersytecie Wrocławskim. W tym roku w internetowym systemie zarejestrowało się aż 31 tysięcy osób.
– W ubiegłym roku, jak sobie przypominam, to było 27 tysięcy, więc o 4 tysiące ten rekord został pobity. No i liderem rankingu popularności kierunków jest psychologia. Tutaj aż 30 kandydatów na jedno miejsce, więc bardzo bardzo dużo. W zeszłym roku na psychologię o jedno miejsce starały się 23 osoby, więc tutaj jest znaczny wzrost – wyjaśnia Agata Sałamaj z Biura ds. Promocji Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dużo chętnych jest także na prawo, komunikację wizerunkową, ale także koreanistykę lub genetyke i biologię eksperymentalnę. Uniwersytet Wrocławski jako jedna z dziesięciu uczelni w kraju, a jedyna we Wrocławiu ma status uczelni badawczej.
– Taka, która stawia na jakość badań naukowych. Taka, która ma dużo do zaoferowania kandydatom, na przykład zajęcia z wykładowcami z zagranicznych uniwersytetów, stypendia. Tutaj mamy takie stypendium „Młody badacz”, czyli milion złotych dla studentów pierwszego roku do rozdania – zaznacza Agata Sałamaj z Biura ds. Promocji Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ci kandydaci, którym nie udało się w pierwszej turze, mogą spróbować swoich sił podczas kolejnego etapy rekrutacji. Szczegóły oraz terminy podane są na stronach poszczególnych uczelni.