Więcej miejsc dla pasażerów. Nowe pociągi Kolei Dolnośląskich

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Władze samorządu województwa dolnośląskiego stawiają na ten rodzaj transportu, dlatego rewitalizują kolejne linie kolejowe oraz uzupełniają tabor. Dzięki zakupie nowych pociągów, liczba miejsc dostępna dla mieszkańców regionu wzrośnie aż o ponad 8 tysięcy!

Dlatego zdecydowano się na zakup 8 nowoczesnych pociągów Elf2. To kolejny zakup Kolei Dolnośląskich, łącznie z fabryki PESY wyjedzie 13 pięcioczłonowych pociągów, które będą służyć Dolnoślązakom.

Zwiększy to w zdecydowany sposób ofertę transportową dla naszych mieszkańców. Chodzi nam też o to, żeby szybko i bezpiecznie przemieszczać się do miejsca pracy i nauki, jednocześnie nie musząc mieszkać w dużych aglomeracjach – zaznacza marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

PKP przekazały już ponad 200 km linii Kolejom Dolnośląskim, które są sukcesywnie rewitalizowane i uruchamiane, a to przekłada się na poprawę sytuacji skomunikowania wszystkich części Dolnego Śląska. Bardzo się cieszę, że linie kolejowe są rewitalizowane także na południu regionu, w miejscach, gdzie do tej pory z komunikacją było o wiele gorzej – mówi Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wartość całego zamówienia to 377 milionów złotych. Siatka połączeń regionalnych stale się rozwija, a nowy tabor pozwoli kontynuować ten proces. Ostatnie pociągi trafią na trasy do połowy 2023 roku. Ich maksymalna prędkość to 160 km/h, ale co ważne pociągi są bardzo nowoczesne i niskoemisyjne. Posiadają 250 miejsc siedzących.

Mamy nadzieję, że te nowe składy, które powiększą flotę Kolei Dolnośląskich do 74 pojazdów, zasilą trasy i szlaki, rozbudowując przy tym siatkę połączeń, a przy tym zwiększą dostępność komunikacyjną. Dojdą do nowych miejsc na mapie Dolnego Śląska, które dotychczas  nie miały szansy na taki transport zbiorowy – wyjaśnia Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny za rozwój infrastruktury kolejowej w regionie.

Pojazdy zostały wyspecyfikowane wedle najwyższych standardów, bardzo mocno wyposażone w elektronikę, która wspomaga bezpieczeństwo, informację pasażerką i monitoring – podkreśla Krzysztof Zdziarski, Prezes PESA Bydgoszcz.

Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu w wysokości 442 milionów złotych od PKO Banku Polskiego, Koleje Dolnośląskie mogły zakupić dodatkowe 19 elektrycznych i hybrydowych pociągów. 13 pojazdów od firmy PESA i 6 pociągów firmy NEWAG. To zwiększy tabor Kolei Dolnośląskich do 74 pojazdów, a liczbę miejsc do ponad 27 tysięcy. 

Zakup 19 pojazdów, ale także zamówienie kolejnych 12  elektrycznych i być może jeszcze 2 hybrydowych, może i prawdopodobnie powinno wystarczyć do zrealizowania celów władz województwa do rewitalizacji tych wszystkich linii kolejowych – podsumowuje Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy