Więcej zieleni w mieście – nowe inwestycje

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Z roku na rok zieleni we Wrocławiu przybywa, ale wciąż są miejsca, gdzie drzew i krzewów brakuje. Zarząd Zieleni Miejskiej, który odpowiada za utrzymanie parków i terenów zielonych w mieście, planuje szereg inwestycji. Tegoroczny budżet przeznaczony na te zadania to rekordowe 26 milionów złotych.

Jedna z droższych inwestycji tegorocznych – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – to remont najbardziej zniszczonego fragmentu fosy przy akwenie w okolicach Galerii Dominikańskiej. On wymaga naprawy i renowacji – mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Powiększany jest także Park Kleciński, gdzie właśnie trwają prace w nowej części. Całość ma być gotowa do końca roku. Wśród zaplanowanych inwestycji jest 6 nowych toalet, takich jak te dostępne w Parku Skowronim lub obok Skweru Wrocławianek. W planach Zarządu Zieleni Miejskiej jest także remont mostu w Parku Wschodnim. W budżecie przewidziane są projekty Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i rad osiedli.

To, co mieszkańcy sami wymyślili, przegłosowali i czego chcą – na to jest specjalny budżet. Mamy także specjalną część – fundusz rad osiedli, tam też jest kilkanaście pozycji, chociażby park przy ulicy Sztabowej będzie kontynuowany dodaje Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Wśród projektów zgłaszanych przez mieszkańców w ramach WBO dominują te związane właśnie z zielenią. W ostatnich latach dzięki temu powstało mnóstwo zielonych skwerów i placów zabaw. W tym roku Zarząd Zieleni Miejskiej będzie realizował kolejne 24 projekty.

Mieszkańcy skrzykują się wokół idei parkingu, naprawy chodnika, budowy parku lub placu zabaw. Aktywizują się i z tego powstają czasem bardzo ciekawe inicjatywy – zaznacza Sebastian Wolszczak z Wydziału Partycypacji Społecznej UM we Wrocławiu.

W tym roku Zarząd Zieleni Miejskiej będzie realizował kolejne 24 projekty. Przykładem tego, co daje WBO jest zeszłoroczny projekt nr 1 dotyczący Parku Mieszczańskiego. Wygrana pozwoli zrealizować zagospodarowanie 4 hektarów zieleni w centrum miasta.

Zdecydowanie popłaca. Nic się nie dzieje samo. Trzeba się postarać i powalczyć o to, trzeba pochodzić. My zaczęliśmy starania już niemalże cztery lata temu – mówi Marcin Radlak, lider projektu WBO nr 1 Park Mieszczański.

Bez względu na to, czy to jest WBO czy FRODO, my i tak współpracujemy z lokalnymi społecznościami i rady osiedla są dla nas partnerem przy każdym zadaniu – zaznacza Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Zarząd Zieleni Miejskiej podkreśla także, że liderzy lokalnych społeczności często jako potrzeby wskazują ławki i place zabaw. Miejska spółka zaznacza, że jest otwarta na współpracę.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy