Wieczór pamięci żołnierzy wyklętych w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zorganizowano wieczór patriotyczny. Były wiersze, wystąpienia i pieśni. Wszyscy goście jednym głosem mówili, że w obecnym czasie wojny w Ukrainie, pamięć o bohaterach jest szczególnie ważna.
  • Bez wolnej Polski nie byłoby demokracji, nie byłoby przedsiębiorczości, nie byłoby wolnego rynku, nie byłoby strefy ekonomicznej. Więc uważam, że każda forma uczczenia pamięci osób, które przelewały krew za wolną, demokratyczną, niepodległą, niezależną Polskę, jest właściwe. Natomiast, jeśli dołożymy do tego merytorykę, przypomnę tylko, że jesteśmy liderem Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, więc nie wyobrażam sobie, żeby oprócz przedsiębiorczości, nie było prawdziwej, pięknej lekcji historii – mówi Przemysław Bożek, przez Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wydarzenie prowadziła młodzież z Wojskowej Średniej Szkoły im. Zawiszy Czarnego.

Uważam, że nasza młodzież, ich zaangażowanie jest ogromne w tej chwili. Sami z siebie przyszli do nas z tym pomysłem. Może nie mieliśmy zamiarów takiej skali, ale urosło do rangi dosyć dużej – mówi Anita Chamera, wicedyrektor Wojskowej Średniej Szkoły im. Zawiszy Czarnego w Legnicy.

Uważamy, że takie święto jak Dzień Żołnierzy Wyklętych jest świętem, które powinniśmy, może nie celebrować, ale obchodzić, bo to są nasi bohaterowie Polski i przydałoby się jako wojskowa szkoła – mówi Agnieszka Dudkiewicz, kadetka w Wojskowej Średniej Szkole im. Zawiszy Czarnego w Legnicy.

Jako że jesteśmy młodzieżą patriotyczną, ponieważ na co dzień nosimy mundury, po prostu czujemy się do tego zobowiązani, ponieważ samo wojsko to jest po prostu nasza pasja, a Żołnierzy Wyklętych uznajemy za naszych bohaterów narodowych i chcemy po prostu w ten sposób uczcić ich pamięć – mówi Jakub Biolik, kadet w Wojskowej Średniej Szkole im. Zawiszy Czarnego w Legnicy.

Na uroczystość zaproszono także uczniów z polskiej szkoły w Ukrainie, z Mościsk.

To jest bardzo ważne i właśnie jesteśmy wdzięczni, że my jesteśmy tu, bo w szkole my też lubimy takie przedsięwzięcia i nasi uczniowie wiedzą o wszystkich polskich wydarzeniach, ale musimy i o ukraińskich mówić tak samo – mówi Teresa Teterecz, dyrektora pierwszej powojennej polskiej szkoły w Mościskach.

Ponieważ na Ukrainie, jak każdy wie, teraz dzieją się bardzo złe rzeczy. Jednak musimy pamiętać o tym, że to kiedyś działo się u nas i to nieraz. Tak że na pewno z Ukrainą jesteśmy razem – mówi Jakub Biolik, kadet w Wojskowej Średniej Szkole im. Zawiszy Czarnego w Legnicy.

W Legnicy pojawiła się także marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Oni wszyscy żołnierze Armii Krajowej i ci, którzy walczyli z okupantem niemieckim i sowieckim podczas II Wojny Światowej, byli dla władzy komunistycznej wielkim zagrożeniem. Trzeba było ich wyeliminować, a oni wypełnili swoją przysięgę żołnierską do samego końca. Do śmierci, bo tak brzmiał ostatni rozkaz, jaki usłyszeli – mówi Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu RP.

Uczniowie zapytani o to, czym dziś dla nich jest wolność, nie musieli długo się zastanawiać.

Wolność, że mogę robić co chcę, że nic mnie nie ogranicza i mogę iść, mówić co chcę, robić co chcę – mówi Agnieszka Dudkiewicz, kadetka w Wojskowej Średniej Szkole im. Zawiszy Czarnego w Legnicy.

Czym dla mnie jest wolność? Po prostu tym, że mogę robić to, co chcę. Że mam prawo do wolności słowa. Mam prawo do zrzeszania się i do wszystkiego, co mi przysługuje – mówi Jakub Bielik, kadet w Wojskowej Średniej Szkole im. Zawiszy Czarnego w Legnicy.

Zobacz również

Z okazji tegorocznego Święta Wszystkich Zmarłych wspominamy wybitne postacie, które pozostawiły po sobie niezatarte ślady w dolnośląskiej kulturze, sporcie i życiu publicznym.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy