Wiedźmologia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Cykl spotkań Wiedźmologia zapoczątkowany w dniu etnogafii, etnologii i antropologii kulturowej jest pomysłem Towarzystwa Ludoznawczego i Stowarzyszenia Etnologicznego. Na pierwszym spotkaniu, przy drobnym poczęstunku można było obejrzeć film obrazujący problem wykluczenia społecznego i wykorzystywania słabszej pozycji jednostek

 – Mieliśmy świetną okazje w czasie Dnia Etnologii na inaugurację naszego spotkania. Jest to pokaz filmu z dyskusją. Filmy mają poruszać tematykę czarownictwa, stąd nazwaWiedźmologia. Chielibyśmy na każdy spotkaniu podchodzić do tematu czarownictwa inaczej by było to wyjściem do dyskusji jak radzić sobie z innością, problemami, które czarownica symbolizuje czyli niezrozumieniem, wykluczeniem, ale też niepokornością i nie wpisywaniem się w schematy– mówi Tomasz Raczkowski, organizator Wiedźmologii doktorant etnologii wrocławskiej 

Motyw wiedźmy jest szczególnie dla nas istotny bo mówi nam o inności, obcości wykluczeniu o tym wszystkim co nas otacza.Co wydaje się być nam dalekie, ale tak naprawdę jest tuż obok– mówi Alicja Zaremba, Stowarzyszenie Etnologia Wrocławska.

Etnologia, antropologia kulturowa to dziedziny nauki zajmujące się badaniem pochodzenia wzorców kulturowych, uwarunkowań społecznych oraz bezpośrednim otoczeniem człowieka, bada jak żyje człowiek w danym miejscu, jakie podejmuje decyzje, dlaczego to robi i jak działa na innych. 

Raczkowski wyjaśnia, że chodzi o sposób radzenia sobie z różną odmiennością, rasową, kobiecą, poglądów. Wcale nie musimy uprawiać magii by jej doświadczyć.

Siedzimy okrakiem na płocie, chcemy pokazać jak różnice wpływają na nas. Kultura, która nas otacza jest czymś co tworzymy w relacjach– dodaje Zarembaod nas zależy czy ulegniemy łatwym ocenom.

Zaprezentowany film „nie jestem czarownicą” to opowieść o dziewczynce z Zambii, która uznana z przypadku za czarownicę musiała dostosować się do nowej roli.

Każda osoba, która sprzeciwia się standardom jest uważana za coś dziwnego. Do tego stopnia, że jeśli chcę się wypowiedzieć na temat gołębi na forum internetowym to jestem wyśmiewana bo dziedzina uznawana jest za typowo męską– opowiada Anna, zajmuje się zwierzętami i sztuką, uczestniczyła w Wiedźmologi.

Spotkania czarować nie nauczą, nie będzie też palenia na stosie. Organizatorzy przez spotkania chcą pokazać z jednej strony bogactwo innych kultur, ale zależy im najbardziej by poruszać uniwersalne problemy dotykające wszystkich.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy