Wielka majówka – trzy ważne, polskie święta

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Początek maja to zawsze bardzo miły czas. Wszystkim kojarzy się z majówką, czyli z odpoczynkiem, relaksem, dniami wolnymi. Ale warto wiedzieć czemu zawdzięczamy ten długi weekend. Zawdzięczamy świętom - międzynarodowemu, państwowemu i najmłodszemu - Dniu Flagi. Okazuje się, że wrocławianie dobrze wiedzą, czemu zawdzięczają taki długi weekend.

Ale zanim nastąpiły dni odpoczynku – wiele osób musiało mocno popracować. Uczelniane biblioteki pracowały do późnych godzin. 

  • Musimy wykonać zadanie, które jest do dzisiaj. Musimy jeszcze poświęcić trochę czasu. Jeszcze to zadanie i majówka i do domu. Trochę skumulowane mieliśmy obowiązki pod koniec tego okresu, ale dajemy radę. Czyli majówka się należy? Zasłużyliśmy sobie – mówią studenci UE we Wrocławiu. 

Polska majówka to też kumulacja trzech świąt. Nie o wszystkich dobrze pamiętamy. 

  • Dzień flagi jest, Konstytucji 3 maja i Dzień Pracy był chyba kiedyś. Nadal jest. No to tak – mówi Bartosz, student. 

1 Maja to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzone na świecie od 1890 roku. Ale różnie wspominane. 

  • Moje pokolenie pamięta to święto jako dzień niezbyt miły, wiążący się z totalitarnym uzależnieniem, spędzaniem publiczności na pochody, ale to święto ma inne korzenie. Wiąże się z protestem osób wyzyskiwanych, osób traktowanych niesprawiedliwie w miejscu pracy. Wiąże się ze słusznym protestem  – mówi prof. Grzegorz Pełczyński, Katedra Etnologii i Antropologii UWr . 

Kolejny dzień – to Święto Flagi. Najmłodsze polskie, uchwalone przez Sejm w 2004 roku, święto nie jest dniem wolnym od pracy, choć wiele osób korzysta z przedłużenia weekendu. To także dzień Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Polskie barwy wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. I kolejne, najważniejsze polskie święto – uchwalenia Konstytucji 3 maja. To też wiedzą wrocławianie. 

  • Święto pracy ważne, flagi to wiadomo – ważne święto, ale najważniejsze Konstytucji 3 Maja. Druga konstytucja na świecie, pierwsza w Europie – mówią wrocławianie. 
  • Wprawdzie została uchwalona u schyłku I Rzeczypospolitej, ale dawała później podnietę różnym przedsięwzięciom patriotycznym przez cały okres zaborów – mówi prof. Grzegorz Pełczyński, Katedra Etnologii i Antropologii UWr . 

Historycy podkreślają – konstytucja jest najważniejszym dokumentem, który określa zasady funkcjonowania podstawowych organów. Określa także nasze prawa i wolności, chroni to, co powinno być najważniejsze. Ale od kilku lat politycy chętnie Konstytucją manipulują. 

  • To co się dzieje w Polsce od 2015 r. pokazuje, że wiele odległych instytucji dotykać może nas bezpośrednio, a zwłaszcza kiedy one nie funkcjonują zgodnie z konstytucyjnymi regułami. Konstytucja jest dokumentem, który powinien być ważny dla każdego z nas, dla każdego Polaka. To jest dokument, na podstawie którego możemy domagać się przestrzegania naszych praw. Podstawowych – że możemy mówić to co myślimy, możemy wierzyć w to, co chcemy i możemy manifestować swoje przekonania, bo do tego upoważnia nas konstytucja – dr Ryszard Balicki, Katedra Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Zobacz również

Leo ma około 6 lat i od kilku miesięcy mieszka we wrocławskim TOZ Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Właśnie, żeby pomóc takim bezdomnym zwierzętom, jak ten piesek, we wrocławskim aquaparku już po raz drugi zostały zorganizowane Wrocławskie Mistrzostwa w Pływaniu Pieskiem.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy