Ale zanim nastąpiły dni odpoczynku – wiele osób musiało mocno popracować. Uczelniane biblioteki pracowały do późnych godzin.
- – Musimy wykonać zadanie, które jest do dzisiaj. Musimy jeszcze poświęcić trochę czasu. Jeszcze to zadanie i majówka i do domu. Trochę skumulowane mieliśmy obowiązki pod koniec tego okresu, ale dajemy radę. Czyli majówka się należy? Zasłużyliśmy sobie – mówią studenci UE we Wrocławiu.
Polska majówka to też kumulacja trzech świąt. Nie o wszystkich dobrze pamiętamy.
- – Dzień flagi jest, Konstytucji 3 maja i Dzień Pracy był chyba kiedyś. Nadal jest. No to tak – mówi Bartosz, student.
1 Maja to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzone na świecie od 1890 roku. Ale różnie wspominane.
- – Moje pokolenie pamięta to święto jako dzień niezbyt miły, wiążący się z totalitarnym uzależnieniem, spędzaniem publiczności na pochody, ale to święto ma inne korzenie. Wiąże się z protestem osób wyzyskiwanych, osób traktowanych niesprawiedliwie w miejscu pracy. Wiąże się ze słusznym protestem – mówi prof. Grzegorz Pełczyński, Katedra Etnologii i Antropologii UWr .
Kolejny dzień – to Święto Flagi. Najmłodsze polskie, uchwalone przez Sejm w 2004 roku, święto nie jest dniem wolnym od pracy, choć wiele osób korzysta z przedłużenia weekendu. To także dzień Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Polskie barwy wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. I kolejne, najważniejsze polskie święto – uchwalenia Konstytucji 3 maja. To też wiedzą wrocławianie.
- – Święto pracy ważne, flagi to wiadomo – ważne święto, ale najważniejsze Konstytucji 3 Maja. Druga konstytucja na świecie, pierwsza w Europie – mówią wrocławianie.
- – Wprawdzie została uchwalona u schyłku I Rzeczypospolitej, ale dawała później podnietę różnym przedsięwzięciom patriotycznym przez cały okres zaborów – mówi prof. Grzegorz Pełczyński, Katedra Etnologii i Antropologii UWr .
Historycy podkreślają – konstytucja jest najważniejszym dokumentem, który określa zasady funkcjonowania podstawowych organów. Określa także nasze prawa i wolności, chroni to, co powinno być najważniejsze. Ale od kilku lat politycy chętnie Konstytucją manipulują.
- – To co się dzieje w Polsce od 2015 r. pokazuje, że wiele odległych instytucji dotykać może nas bezpośrednio, a zwłaszcza kiedy one nie funkcjonują zgodnie z konstytucyjnymi regułami. Konstytucja jest dokumentem, który powinien być ważny dla każdego z nas, dla każdego Polaka. To jest dokument, na podstawie którego możemy domagać się przestrzegania naszych praw. Podstawowych – że możemy mówić to co myślimy, możemy wierzyć w to, co chcemy i możemy manifestować swoje przekonania, bo do tego upoważnia nas konstytucja – dr Ryszard Balicki, Katedra Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Wrocławskiego.