Wielkanoc 2020: msze we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Parafie rzymsko-katolickie we Wrocławiu szykują się do przeprowadzenia Świąt Wielkanocnych w warunkach epidemii. Zmiany będą dotyczyć sprawowania najważniejszych uroczystości.

Niektóre obrzędy się nie odbędą, a inne zostaną odprawione bez udziału wierzących.

– Procesji nie będzie, bo nie możemy się gromadzić. Poświęcenie ognia będzie, choć nie w takim wymiarze do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Przynajmniej u nas w parafii będzie tak, że będzie znicz zapalony w kościele i od tego znicza będzie odpalony później paschał. Ogień oczywiście poświęcony i od tego poświęconego ognia odpalony paschał – wyjaśnia franciszkani, o. Rafał Bendkowski, wikary parafii pod wezwaniem św. Karola Boromeusza.

Święcenie pokarmów we Wrocławiu

Charakterystyczny dla Świąt Wielkanocnych zwyczaj święcenia pokarmów nie odbędzie się publicznie. Jest jednak inny sposób jego przeprowadzenia.

– Jest dostępny obrzęd poświęcenia pokarmów i ich błogosławieństwa. I tutaj zachęcamy, aby głowa rodziny, i tu nie ważne tak naprawdę, czy to będzie ojciec rodziny czy matka, dokonali  błogosławieństwa według dostępnego obrzędu. Wszystko będzie też udostępnione na naszej stronie parafialnej – zachęca wikary.

Spowiedź we Wrocławiu mimo epidemii

Wierni chcący przystąpić do spowiedzi muszą przygotować się na to, że sakrament będzie sprawowany inaczej niż zwykle.

Cały czas spowiadamy, oczywiście teraz nie w konfesjonałach. Spowiadamy przy wejściu do kościoła, czyli w tak zwanej kruchcie, w odpowiedniej odległości. Jest tam duża przestrzeń i tam spowiadamy już od dłuższego czasu. I będzie cały czas spowiedź kontynuowana, nawet w Wielkim Tygodniu. Tak, żeby każdy miał możliwość, jeżeli ma taką potrzebę do spowiedzi przystąpić – mówi o. Bendkowski.

Czy możliwa będzie spowiedź na odległość?

– Absolutnie nie. Jak do tej pory nie było takiej możliwości i raczej nie będzie. Nie ma możliwości innej. Nie przez facebook, nie przez telefon tylko po prostu spowiedź uszna – dementuje plotki franciszkanin.

Terminy Komunii Św. w 2020

Zmianie ulegną terminy pierwszych komunii świętych. Uroczystości odbędą się później, możliwe że nawet jesienią.

– Jeśli ustąpi ta epidemia, to 20 września planujemy Pierwszą Komunię Święto dla dzieci. A w późniejszym terminie także dla dzieci rocznicowych, wtedy będziemy ich rocznicę przeżywać – wyjaśnia o. Bendkowski.

Najbliższe święta na pewno przebiegną w inny sposób, niż ten do którego Polacy są przyzwyczajeni.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy