Wielkanoc. Jak pomóc najbardziej potrzebującym?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wszyscy już powoli przygotowujemy się do świąt, robimy zakupy oraz szykujemy prezenty dla swoich najbliższych, ale są wśród nas ci, o których często zapominamy. Dlatego, jak co roku, wrocławska Caritas organizuje akcje świąteczne i przygotowuje paczki dla najbardziej potrzebujących.

Jedna z takich akcji to „Niosę dobro”, która jest skierowana do osób najuboższych oraz osób w kryzysie bezdomności. Paczki są przygotowywane ze środków, pozyskanych od darczyńców.

To jest akcja bezdotykowa, przekazujemy środki na nasze konto i zakupujemy produkty dla najuboższych mieszkańców Wrocławia. Są to ubodzy, którzy korzystają z naszej  jadłodajni, jak i łaźni. Często z nimi rozmawiamy, co im potrzeba i tak ustaliliśmy, że na te święta potrzeba im produktów, które spożyją bezpośrednio – mówi Michał Brzeziński, Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Paczki  zawierają podstawowe artykuły spożywcze, które nie wymagają gotowania. Takie jak na przykład parówki, wędliny, różnego rodzaju sery, a także chleb. 

Właśnie mamy zapisy na paczki. Dzięki hojności państwa, którzy wpłacają pieniędzy na nasze konto, mamy już 700 miejsc, czyli 700 paczek, które możemy zrobić w Wielką Sobotę i wydać je. Naprawdę jest to duża pomóc dla tych osób – opowiada Michał Brzeziński.

Jak podkreśla Michał Brzeziński, koszt takiej paczki to około 50 złotych, a dla osoby potrzebującej to możliwość przeżycia przez te kilka dni świąt, kiedy jadłodajnie będą zamknięte. Podobna akcja została też zorganizowana dla seniorów.

Dla osób starszych, to że jeden czy drugi raz nie wyjdą na zakupy to już jest wielka ulga. To, że już nie muszą się poruszać wśród osób, które są potencjalnie zagrożeniem dla nich, w tej dobie koronawirusa, to też wielki plus mówi Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Co się znajdzie w paczce dla seniorów?

W takiej paczce są artykuły żywnościowe z dłuższym terminem przydatności, chociaż nie zawsze, dajemy to co ludzie nam przynoszą. Tutaj na Katedralną 7 trafiają różnego rodzaju paczki z żywnością, od dobrych ludzi. Którzy też przynoszą je do parafii, do parafialnych zespołów i tam również takie paczki są przygotowywane. W całej naszej diecezji myślę, że takich paczek będzie ładnych kilka tysięcy – dodaje Paweł Trawka.

W akcje może włączyć się każdy. Szczegóły znajdują się na wroclaw.caritas.pl

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy