Wielki finał konkursu Technikon ESA w Technikum przy MWSLiT we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Technikum Akademickim przy Międzynarodowej Szkole Wyższej Logistyki i Transportu we Wrocławiu odbył się finał konkursu wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza, zmianach klimatu i cyberbezpieczeństwie Technikon ESA. Konkurs ten jest skierowany do szkół o profilu technicznym, a jego organizatorem jest Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Wydarzenie Technikon ESA jest pilotażem naszego dużego programu związanego z rozwojem edukacyjnej sieci antysmogowej, która jest częścią dużego projektu OSE, czyli ogólnopolskiej sieci edukacyjnej związanej z podłączeniem prawie wszystkich szkół do szerokopasmowego internetu. Zadaniem tego programu jest budowanie świadomości ekologicznej i wskazywanie rozwiązań, które by pomagały przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza i chronić klimat – mówi Wojciech Pawlak, dyrektor NASK PIB.

W tym roku pilotaż objął szkoły techniczne z dwóch województw: dolnośląskiego i opolskiego. Podczas finału konkursu, który odbył się we Wrocławiu, zaprezentowano 10 najlepszych projektów. Wśród nich projekt grupy uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie oraz projekt uczniów z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej w Jeleniej Górze.

Założeniem naszego projektu jest nauczenie kultury naprawiania sprzętu i jego ponownego użytku. Chodzi w nim o to, że jeśli na przykład mamy zepsutą zabawkę to żeby nie wyrzucać jej i nie wytwarzać nowej emisji węgla oraz gazów cieplarnianych, tylko po prostu naprawić ją, użyć części zamiennych, wydrukować te części. Chcemy nauczyć innych, żeby robili tak jak my, żeby zmniejszyć gazy cieplarniane. Po to, żeby nam się żyło lepiej bez smogu i z czystym powietrzem – mówi Fabian Skoczyński, Zespół Szkół nr 1 w Lubinie.

Zakładamy stworzenie plantacji trzech drzew, a mianowicie topoli, wierzby i paulownii, które mają za zadanie zapewnić jak najefektywniejszą wymianę dwutlenku węgla na czyste powietrze. Na przykład paulownia ma dosyć duże liście, które pochłaniają bardzo dużo dwutlenku węgla i w szybkim tempie przemienia go na czyste powietrze. Na dodatek to drzewo bardzo szybko rośnie, dzięki temu po krótkim czasie możemy cieszyć się świeżym powietrzem – mówi Igor Kwiecień, uczeń II klasy Technikum Leśnego ZSPUiBS w Jeleniej Górze.

Czujemy się zaszczyceni i jeszcze raz chcemy tutaj podziękować organizatorom, że akurat u nas odbywa się pilotaż Technikonu. Dzieci mają możliwość prezentowania swoich projektów, a młodzież jest bardzo kreatywna – mówi Urszula Przystalska, dyrektorka Technikum Akademickiego przy MWSLiT we Wrocławiu.

Dla uczestników konkursu były również przewidziane atrakcyjne nagrody.

Nagroda, którą wiem, że otrzymują wszyscy, którzy się zakwalifikowali, jest to ekran plus nagroda pieniężna do wydatkowania na cele edukacyjne. Więc to jest bardzo dużą zachętą i motywacją do rozbudowania pracowni czy jej doposażenia o jakieś dodatkowe części czy elementy do dalszej pracy – mówi Grzegorz Stożek, opiekun grupy projektowej, Zespół Szkół nr 1 w Lubinie.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu w KPRM ds. Cyfryzacji.

Zaczynamy od pilotażu na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, ale jeżeli ten pomysł się przyjmie, sprawdzi, jeżeli okaże się, że rzeczywiście jest duże zainteresowanie tego typu programami, to nie ma żadnego powodu, aby nie włączyć go na całą Polskę – mówi Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji.

Zobacz również

Już po raz 30. w Złotoryi odbyły się międzynarodowe otwarte mistrzostwa Polski w płukaniu złota. Zawody, które odbywają się zawsze w ostatnie weekendy maja przyciągają nie tylko płukaczy z całej europy, ale również turystów. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy