– Wykonawcami tych pisanek, autorami są dzieci. Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta, czyli przedszkolaki i dzieci ze szkół podstawowych z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej. Na każdy oddział, a mamy takich oddziałów w tej chwili 66, dajemy zawsze przed konkursem, surowe prace. Każdy oddział dostaje pisankę i farby. Dajemy również regulamin uczestnictwa w konkursie — mówi Tadeusz Dzieżyc, dyrektor Lwóweckiego Ośrodka Kultury.
Komisja konkursowa wybrała ich zdaniem najpiękniejsze i wręczyła nagrody za trzy pierwsze miejsca oraz trzy wyróżnienia.
– Jesteśmy zaszczyceni. Zdobyliśmy pierwsze miejsce w gminnym konkursie na najbardziej tradycyjną pisankę wielkanocną. Praca z dziećmi była bardzo twórcza zarówno dla nich, jak i dla mnie. Pracowaliśmy wieloetapowo. Najpierw moje skarby po intensywnej burzy mózgów naszkicowały sobie cztery pisanki. Następnie farbami akrylowymi nakładały plamy, krótkim pociągnięciem pędzla. Każda pisanka to oczywiście tradycja nasza. Praca moich dzieci była bardzo twórcza, samodzielna, wieloetapowa. Jestem z nich bardzo dumna — mówi Lucyna Karnałuch, wychowawczyni klasy 3. w Szkole Podstawowej nr 1 w Lwówku Śląskim.
– Moim zdaniem największą nagrodą to jest to, że te dzieci uczestniczą w dekorowaniu miasta. Tak naprawdę wszystkie te pisanki, które widzimy, to jest 66 sztuk, które są umieszczone na rabatkach w centrum miasta. One są właśnie tym najważniejszym celem tego konkursu. To jest właśnie to, że te małe dzieci przychodzą później z rodzinami, z dziadkiem, z babcią i pokazują, że to my właśnie to nasza klasa, to ja sam osobiście malowałem, malowaliśmy te pisanki i one dekorują miasto i cieszą ludzi w czasie świąt — mówi Tadeusz Dzieżyc, dyrektor Lwóweckiego Ośrodka Kultury.
Na rynku stanął również powóz z pisankami i wielkim metalowym kogutem.
– To są prace dzieci z poprzednich konkursów. Tegoroczne oczywiście są do obejrzenia i są wyeksponowane, podpisane. Każda pisanka jest podpisana grupą i szkołą. Tam możemy zidentyfikować autorów. Natomiast to są pisanki z poprzednich lat, z tego samego konkursu — mówi Tadeusz Dzieżyc, dyrektor Lwóweckiego Ośrodka Kultury.
– Bardzo mi się podoba. Zawsze mi się podobały te pisanki. Fajna inicjatywa i każda pisanka jest inna — mówi mieszkanka Lwówka Śląskiego.