Wielopłaszczyznowa współpraca Dolnego Śląska i Adżarii

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Współpraca Dolnego Śląska i Adżarii trwa od 2016 roku - w tym czasie udało się zainicjować wiele wspólnych projektów, ale to nie koniec. Stosunki gospodarczo-kulturalne cały czas się rozwijają. Obecnie delegacja z Urzędu Marszałkowskiego przebywa w Batumi z misją gospodarczą w ramach projektu "Going Global". Wśród poruszanych tematów są sport, współpraca gospodarcza i turystyka.

Jak popatrzymy na wskaźniki, to te obroty między naszymi krajami rosną. Rozmawialiśmy o Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Wiemy już, że przedstawiciele Republiki Adżarii będą uczestniczyć w tym wydarzeniu. To jest świetne miejsce do tego, żeby właśnie łączyć przedsiębiorców z naszych regionów. Wspieramy jak najbardziej aspirację Gruzji do Unii Europejskiej. Jest to dla nich również niezwykle ważne. Oni upatrują Polskę jako taki przykład wyjścia z poziomu w jakim byliśmy w czasie komunizmu, wspięcia się na wyższy poziom regionalny również w ramach integracji europejskiej – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Polska jest dla nas jednym z najważniejszych kierunków pod względem turystyki. Bardzo się cieszę, że liczba polskich turystów corocznie rośnie. Mamy kontakt z różnymi decydentami w tym obszarze – z kierownictwami lotnisk, z prezesami różnych spółek lotniczych. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie uda się zorganizować bezpośredni lot z Batumi do Wrocławia – podkreśla Jaba Phutkaradze, Minister Finansów i Gospodarki Adżarii.

Oprócz współpracy gospodarczej i turystyki, niezwykle ważną kwestią w ramach wspólnych kontaktów jest wymiana studentów. W najbliższym czasie do Gruzji z Dolnego Śląska pojedzie 10-studentów. Tylu samo przyleci do naszego regionu z Batumi.

10 studentów z obu stron, czyli łącznie 20 studentów – z Uniwersytetu Batumskiego i z któregoś uniwersytetu z Dolnego Śląska. Jeszcze jesteśmy w trakcie negocjacji, nie wiemy kto będzie naszym partnerem z Dolnego Śląska. To będziemy wymiana semestralna, studenci będą się uczyli tu i tam w ciągu semestru w ramach licencjatu, który będzie uznawany przez obie strony – podkreśla Maia Khajishvili, Minister Kultury, Edukacji i Sportu.

Projekt „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza” dofinansowany jest z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy