Wiem, zatrudniam, zyskuję. Kolejna edycja

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Za chwilę rusza kolejna edycja kampanii społecznej o migrantach „Wiem, zatrudniam, zyskuję”, zorganizowanej przez Fundację Ukraina. Kampania ma na celu obalenie mitów, co do zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.

Jednym z naszych celów jest szkolenie pracodawców, żeby wiedzieli w jaki sposób mogą legalnie zatrudniać cudzoziemców i aby w dalszym ciągu współpraca z migrantem była dla nich bardzo owocna – mówi Sofia Boianova, organizatorka kampanii.

Mimo pandemii, w 2020 roku Fundacja Ukraina we współpracy z ekspertami przygotowała i opublikowała w lokalnych i branżowych mediach 17 artykułów, przeszkoliła 161 przedstawicieli firm oraz przeprowadziła audycje radiowe w tym zakresie.

Dodajmy, że przez cały zeszły rok na ulicach Wrocławia oraz na Dolnym Śląsku, można było również obserwować duże plakaty, z twarzami naszych bohaterów – migrantów i zapoznać się z ich historią – dodaje Sofia Boianova.

Jednym z 12 bohaterów okazał się być Nazar Arkavenko z Ukrainy, zamieszkujący w Polsce od 2014 roku. Do Wrocławia przeprowadził się trzy lata temu i obecnie pracuje jako konsultant z językiem ukraińskim we wrocławskim MOPS-ie oraz w korporacji jako konsultant z językiem rosyjskim.

Wielu pracodawców nie ma pojęcia w jaki sposób legalnie można zatrudnić obcokrajowca, dlatego miałem problem z zatrudnieniem. Niejednokrotnie musiałem tłumaczyć pracodawcom, że to nie jest skomplikowana sprawa – opowiada Nazar Arkavenko, bohater kampanii "Wiem, zatrudniam, zyskuję".

Jak podkreśla Nazar Arkavenko, taka kampania społeczna jest niezbędna, dlatego, że obala wiele mitów dotyczących zatrudnienia obcokrajowców w Polsce.

Mając pracownika obcokrajowca, można uzyskać dużo fajnych rzeczy, między innymi poszerza to światopogląd innych ludzi i również pomaga zróżnicować cały zespół – tłumaczy Nazar Arkavenko.

W Polsce występuje zjawisko dosyć masowego zatrudnienia cudzoziemców, ale do tej pory nie szła za tym edukacja pracodawców i społeczeństwa polskiego, co do zatrudniania i co do warunków na jakich cudzoziemcy mogą podejmować tutaj pracę – mówi Bartłomiej Potocki, kierownik Instytutu Praw Migrantów.

Nielegalne zatrudnienie często pociąga za sobą brak legalnego pobytu. W lepszym przypadku powoduje deportację cudzoziemca, w gorszym – pracę przymusową.

W tej kampanii chcemy wykorzystywać wiedzę specjalistów z różnych dziedzin : prawników, funkcjonariuszy służb, straży granicznej czy też urzędników. W taki sposób, żeby przedstawili w dosyć przejrzysty sposób jakimi zasadami cechuje się zatrudnienie cudzoziemców, jakie z tego mogą wynikać korzyści oraz jakie są trudności w trakcie procedury zatrudnienia czy w trakcie współpracy –  dodaje Bartłomiej Potocki.

Kolejna edycja „Wiem, zatrudniam, zyskuję” rusza od lutego 2021 roku. Aktualności  można sprawdzać na stronie facebookowej Fundacji Ukraina.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy