Wiersz w dymku czyli poezja na nowo

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
"Wiersz w dymku" to kolejna inicjatywa zorganizowana z okazji Roku Różewicza. Tym razem język poezji przełożony zostanie na język komiksu, a ocenią to wszystko wykładowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Myśleliśmy o tym, w jaki sposób uczcić 100. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza. Właśnie stąd i z burzy mózgów wziął się ten pomysł. Uważamy, że jest on nietypowo ciekawy, dlatego że przełożyć język poezji i to takiej gęstej, nasyconej, jaką jest poezja Tadeusza Różewicza, na język obrazu, czy skrótu obrazowego, jakim jest komiks – no jest to rzecz niebanalna i na pewno trudna – mówi Elżbieta Lenczyk, dyrektorka Centrum Kultury „Zamek”.

Żeby ułatwić trochę to zadanie, wspólnie z prof. Pawłem Mackiewiczem i dr Dobrawą Lisak-Gębalą z Uniwersytetu Wrocławskiego, wybraliśmy 33 wiersze Tadeusza Różewicza, z których Można sobie jeden wybrać. Staraliśmy się wybrać taką poezję, która roku na przełożenie na język powieści graficznej, komiksu, obrazu. Jest to dosyć trudne zadanie, ponieważ w komiksie mamy zarówno obraz, jak i słowo, więc jest bardzo dożo możliwości, ale też jest to bardzo duże wyzwanie – mówi Aleksandra Lewińska z Centrum Kultury „Zamek”.

Zapraszamy wszystkich tworzących w dziedzinie komiksu na zmierzenie się z tym -mówi Elżbieta Lenczyk, dyrektorka Centrum Kultury „Zamek”.

Trzeba wejść na naszą stronę, tam jest zbiór 33 wierszy. One są w pliku, trzeba poprosić o dostęp i wybrać sobie jeden z nich i przełożyć na język obrazu. Pod koniec sierpnia wybierzemy 3 najlepsze prace konkursowe, które zostaną nagrodzone finansowo. Następnie wybór najlepszych prac pokażemy na wystawie pokonkursowej, której finisaż odbędzie się w przeddzień urodzin Tadeusza Różewicza, czyli 9 października – mówi Aleksandra Lewińska z Centrum Kultury „Zamek”.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy