Wieża Matematyczna UWr – jeden z najciekawszych punktów widokowych Wrocławia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych w mieście. Wieża liczy 42 metry, a jej nazwa nawiązuje do obserwatorium astronomicznego. Z góry rozpościera się widok na miasto.

Pierwotnie planowane były trzy wieże, ale jedyną, która powstała jest właśnie Wieża Matematyczna. Wybudowano ją w latach 1728-1737.  Działające tam obserwatorium astronomiczne zostało założone przez prof. Jungnitza. 

  • Na Wieży Matematycznej były prowadzone pomiary klimatyczne. Jedne z najstarszych pomiarów klimatycznych były prowadzone właśnie tutaj. Wieża Matematyczna służyła też jako punkt obserwacyjny nieba, głównie w czasach jezuitów, czyli w XVIII wieku, ale też później w XIX wieku. Na postumentach umieszczonych na tarasie Wieży Matematycznej ustawiano lunety i obserwowano niebo. Wtedy, kiedy to jeszcze było możliwe, ponieważ aktualnie to niemożliwe ze względu na zanieczyszczenie światłem – mówi dr Urszula Bończuk-Dawidziuk z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Z Wieży rozpościera się widok na miasto – wieża jest stosunkowo niewysoka, co sprawia, że można zobaczyć inne zabytki, np. Bazylikę św. Elżbiety, dzielnicę Nadodrze, Stare Miasto i Wyspę Słodową. 

  • Jedną z najciekawszych rzeczy na Wieży Matematycznej jest oryginalny instrument astronomiczny, który zachował się jeszcze z czasów prof. Jungnitza, czyli z końca XVIII wieku. Z 1791 roku pochodzi siedemnasty południk, który przechodzi właśnie przez Wieżę Matematyczną. On został wyznaczony przez prof. Jungnitza. Ten oryginalny instrument wyłożony różnokolorowym marmurem znajduje się tutaj wciąż, zachęcamy do zwiedzania. On jest powtórzony w posadzce placu Uniwersyteckiego tuż przed wejściem do naszego Muzeum. Oryginalny instrument jest na Wieży i trzeba wejść, wspiąć się po schodach, żeby go zobaczyć, a naprawdę warto – dodaje dr Urszula Bończuk-Dawidziuk z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Będąc na tarasie wieży, warto zwrócić uwagę również na cztery rzeźby stanowiące alegorie dziedzin naukowych. 

  • Figury w narożach tarasu Wieży Matematycznej nawiązują i symbolizują cztery wydziały, które były wtedy na uniwersytecie. Wydziałów było pięć w XIX wieku, ale jeden z wydziałów jest symbolizowany przez jedną figurę. Chodzi o Wydział Teologiczny, ponieważ te pięć wydziałów obejmowało dwa wydziały teologiczne. Natomiast pozostałe to prawo, medycyna i filozofia – wyjaśnia dr Urszula Bończuk-Dawidziuk z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Wrocław przyciąga turystów licznymi atrakcjami, a wśród nich jest właśnie wieża Uniwersytetu Wrocławskiego. 

  • Przyjechaliśmy z Tarnowskich Gór. Wrocław jest piękny, kwitnący i tętniący życiem. Pogoda super, więc w sam raz na zwiedzanie i podziwianie pięknego miasta. Ja ostatni raz byłam tu chyba z 20 lat temu, więc miasto bardzo się zmieniło. 

  • Zawsze słyszałem, że Wrocław ma jeden z najładniejszych rynków. Mimo że jestem z Warszawy i nasza starówka też jest ładna, to można Wrocławianom pozazdrościć. 

  • Pierwszy raz we Wrocławiu. Mamy piękną pogodę, którą się cieszymy. Jest super. 

  • Polecam zoo i Afrykarium, Ostrów, Rynek i Halę Stulecia z Pergolą – mówią turyści.

Zobacz również

Z okazji tegorocznego Święta Wszystkich Zmarłych wspominamy wybitne postacie, które pozostawiły po sobie niezatarte ślady w dolnośląskiej kulturze, sporcie i życiu publicznym.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy