Wigilijne potrawy. Co lubią jeść wrocławianie?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na świątecznym stole królową zup jest czerwony barszcz, ale zaraz za nim grzybowa i to zarówno z łazankami, jak i uszkami. Ale najważniejsze są pierogi, głównie z kapustą i grzybami. W większość są to potrawy, które pojawiają się na naszym stole rzadko, tylko w święta, bo kosztuje to wiele pracy i czasu. W wielu domach przygotowania już trwają, a co będzie na wigilijnym stole - o tym wrocławianie.
  • – Barszcz czerwony, pierogi. Podstawa to pierogi. Z kapustą i grzybami, uszka. Nie ma żadnego kompotu z suszu. A ciasta? Makowiec babcia robi. A u ciebie? Nie wiem.

  • – Karp obowiązkowo, bo bez tego nie ma wigilii. I barszcz albo zupa grzybowa, ale u nas barszcz, no i ryba po grecku.

  • – Babcia przyjechała do nas na wigilię, to będą pierogi, barszcz z uszkami i kutia – to nasze obowiązkowe potrawy.

  • – Uszka, pierogi, barszczyk czerwony, no i kutia. I kompot z suszu. Jako zupa? Nie, do picia, w dzbanku. No i dużo ciast.

  • – Obowiązkowo jest sernik, który piecze mój mąż osobiście dwa razy w roku. Makowiec i jeszcze robimy u nas tradycyjne – bo my ze Śląska jesteśmy – to robimy moczkę i makówkę.

  • – Oczywiście śledzik, barszcz, kompot z suszu, że śliwek, makowiec, serniczek i pierniczki już się robią.

  • – Barszcze czerwony, pierogi i uszka z kapusta i grzybami, kutia, śledź, karp, na co starczy czasu. A coś gotowe? No jeszcze nie.

  • – U nas w domu najbardziej znany jest barszcz, groch z kapustą i grzybami oraz makiełki. Makiełki są podawane w różnych regionach różnie. Ja pochodzę z Wielkopolski i u nas podawane są z bułką i gotowany jest mak na słodko z wodą, mlekiem, migdałami i rodzynkami.

  • – Co u nas króluje? Makiełki! W dwóch typach – on woli z bułką, a ja z makaronem. Zupa grzybowa. U ciebie zupa rybna. I rybna z piernikiem, jest dziwna. Skąd pan pochodzi? Z Poznania. Pierogi? Nie, prędzej krokiety. U mnie to i to. My mieszanka jesteśmy.

  • – Coś jest już gotowe? Nie, je w święta pracuję, ale przygotuję barszcz z uszkami, bo to najbardziej z mężem lubimy – tak mówią wrocławianie.

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy