Winna Kocia Góra

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Winna Góra zwana również Kocią, to jeden z ważniejszych punktów na mapie Trzebnicy. Skąd wzięła się nazwa i czy faktycznie można tam spotkać koty?

Trzebnica znajduje się w samym środku Wzgórz Trzebnickich, które potocznie nazywane są Kocimi Górami. Nazwa ta pochodzi z języka niemieckiego. Katzengebirge nawiązuje do ukształtowania terenu wzgórz trzebnickich przypominających kształtem kocie grzbiety. Istnieje również druga teoria dotycząca tej nazwy.

Legenda głosi, że nazwa Kocia Góra wzięła się stąd, że dawno temu zbierało się tam sporo kotów — wyjaśnia Albert Paprotny z Gminnego Punktu Informacji Turystycznej w Trzebnicy.

Kocia Góra często również określana jest mianem Winnej Góry. Skąd pochodzi ten termin?

Zbocza góry były kiedyś porośnięte winnicami, które zaopatrywały wiele dworów europejskich, a szczególnie dwór księcia Henryka Brodatego i jego żony św. Jadwigi — opowiada Albert Paprotny.

Winna góra nie jest najwyższym wzniesieniem Wzgórz Trzebnickich, ale za to najbardziej rozpoznawalnym. Mieszkańcy, aby zobaczyć panoramę miasta czy pospacerować, najczęściej wybierają się właśnie w to miejsce.

Góra znana jest również dzięki odkryciu archeologicznemu. 25 lat temu profesor Jan Burdukiewicz wraz z grupą badawczą znaleźli tam najstarsze ślady obecności człowieka w Polsce.

Datowane są one na ok. 500 tysięcy lat p.n.e. Z inicjatywy burmistrza Marka Długozimy, prowadzone są tutaj również prace w celu wykorzystania tego terenu pod park kulturowy, który ma być atrakcją turystyczną, a także służyć edukacji i rekreacji — dodaje Albert Paprotny.

Mieszkańcy Trzebnicy zachęcają do odwiedzenia Kociej Góry, która znajduje się zaledwie 30 kilometrów od Wrocławia.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy