Wiosenne porządki. Posprzątaj w domu i w okolicy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Początek astronomicznej wiosny to także czas wiosennych porządków. Wymieniamy garderobę na wiosenną, ale także porządkujemy piwnice, garaże lub po prostu opróżniamy szuflady. Przy domowych wiosennych porządkach warto pamiętać o tym, że są odpady, których nie można wyrzucać do żadnych pojemników lub pozostawiać koło nich. Do takich zaliczają się leki, sprzęt elektroniczny i meble.

Możemy skorzystać z kontenerów na odpady wielkogabarytowe – tu mówimy o meblach, dywanach i wykładzinach. Elektroodpady, również takie odpady wielkogabarytowe można przewieźć na Pszoka. Pamiętajmy też, że często mamy drobiazgi poupychane po szufladach różnego rodzaju albo leki, które się przedawniły. Takie drobiazgi możemy oddać do Szopa – mówi Dorota Witkowska z wrocławskiego Ekosystemu.

PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpady Komunalne to miejsce, w którym można wyrzucić na przykład zepsuty odkurzacz lub zużyte odpady niebezpieczne, ale także przy okazji wiosennych porządków w ogródku można tam zawieść odpady zielone. We Wrocławiu PSZOKI znajdują się przy ulicy Kazimierza Michalczyka 9 i Janowskiej 51. SZOP z kolei to Samochód Zbierający Odpadów Problemowych. Tam wyrzucić można przeterminowane leki, zużyte baterie lub tusze i tonery do drukarek. SZOP jeździ już niemalże po całym mieście.

Na Krzykach pojawi się w drugiej połowie kwietnia. To też jest dobry moment, żeby zobaczyć na naszej stronie, kiedy i gdzie SZOP stoi. To, co można warto oddać do SZOPA, żeby nie jeździć do PSZOKA, bo czasami to naprawdę są drobne rzeczy, które stwierdzamy, że chcemy wyrzucić. SZOP grasuje po okolicy, lubi dostawać odpady, więc zapraszamy, żeby z tego korzystać – podkreśla Dorota Witkowska z wrocławskiego Ekosystemu.

Ale jeśli ktoś chce posprzątać nie tylko własny dom, ale także pobliski park lub las, Ekosystem także wtedy wyciąga pomocną dłoń. 

Marzec to jest ten miesiąc, kiedy wrocławianie chcą sprzątać tereny bliskie ich sercu – lasy, parki, ale też najbliższą okolicę. My jak co roku chcemy pomóc, dlatego przekazujemy worki, rękawiczki i zapewniamy odbiór odpadów. Jeśli okazuje się, że jakieś miejsce jest zanieczyszczone ciężkim odpadem, a więc wymaga nie worka, a kontenera, to też jesteśmy w stanie przy tym pomóc. Organizatorzy muszą tylko wrzucić zawartość do środka – zaznacza Dorota Witkowska z wrocławskiego Ekosystemu.

Podczas każdej takiej akcji udaje się posprzątać miasto z kilku a nawet kilkudziesięciu kilogramów śmieci. Ekosystem zaprasza wszystkich zainteresowanych do kontaktu w sprawie pomocy.

Takie akcje już ruszyły, już kilka ich się odbyło, mimo że marzec i kwiecień to moment, kiedy to wszystko startuje. Taka duża akcja to będzie sprzątanie Lasu Pilczyckiego w weekend w sobotę. Duże wydarzenie, dlatego że dużo jednostek zaangażowanych, też dlatego Las Pilczycki wymaga posprzątania. Znajdują się tam odpady ciężkie przynoszone przez różne osoby – elektroodpady, ale też meble i gruz. Będziemy sprzątać, a efekt będzie na pewno ogromny – wyjaśnia Dorota Witkowska z wrocławskiego Ekosystemu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy