Wirtualne Muzea Wrocławia dla każdego!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Z powodu pandemii koronawirusa wiele instytucji przenosi się do sieci i szuka innowacyjnych rozwiązań, aby dotrzeć do jak największego grona odbiorców. Ruszył projekt Wirtualne Muzea Wrocławia, dzięki któremu możemy zobaczyć ponad 80 eksponatów w technologii 3D.

– W ramach tego projektu zostało zdigitalizowanych 80 eksponatów czterech wrocławskich muzeów – Farmacji, Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej i Przyrodniczego – mówi Aneta Siwka, Centrum Innowacji Przejście – Filia nr 13 MBP we Wrocławiu.

Innowacyjność tego projektu polega na wykorzystaniu technologii 3D umożliwiającej odbiorcom oglądanie eksponatów w wirtualnej trójwymiarowej przestrzeni, dzięki tej technologi możemy na przykład zobaczyć zwierzęta, które już wygineły.

– Mamy tutaj np. jeden z 60 eksponatów na całym świecie, dzięki temu rozwiązaniu możemy je oglądać online i każdy może to robić w domu – podkreśla Maciej Sobczak, Cosphere.org.

Jeżeli ktoś z odbiorców posiada okulary VR, to także za pomocą wirtualnej rzeczywistośći może zobaczyć muzealne eksponaty. Wszystko jednak jest również dostępne do przybliżenia na normalnym komputerze całkowicie za darmo.

– Cały projekt jest sfinansowany z pieniędzy ministerialnych, dlatego wszystko można oglądać za darmo – dodaje Maciej Sobczak, Cosphere.org.

Na platformie wirtualnemuza.wroclaw, dostępne są także darmowe warsztaty, gdzie dzieci i młodzież mogą odkryć sekrety muzealnych eksponatów, i tropić ślady ukrytej w nich historii. Dotyczą one między innymi astronomii, czy zwierząt. W sobote odbędą się kolejne warsztaty online w ramach festiwalu cyfryzacji. aby wziąć udział w warszatatch wystarczy kliknąć na stronie w link.

Warto wejść na strone wirtualnemuzea.wroclaw.pl i zobaczyć eksponaty w technologii 3D.