Zdania wśród studentów są podzielone. Jedni mają nadzieję na obrony w formie tradycyjnej, inni zaś zdecydowanie wybierają łatwość łączy internetowych.
Choć Ministerstwo Edukacji nie podało jeszcze oficjalnego zalecenia co do sposobu przeprowadzenia obron, to studenci przez ostatnie miesiące przyzwyczajali się do zdanego nauczania. Jak sami przyznają to może sprawić, że stres w dniu obrony będzie mniejszy.
– Gdy zaczęły się zajęcia zdalne, to był dla nas i dla wykładowców duży szok. Trudno było się przyzwyczaić do takiego systemu pracy, ale z czasem udało się to pogodzić. Teraz dzięki temu, obrony mogą być prostsze – mówi Aleksandra Radlak, studentka Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Ja nie doświadczyłam żadnych problemów z tym. Cały czas mamy kontakt z wykładowcami, którzy bardzo nam pomagają – dodaje Marcelina Słomian, studentka Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Nic nie zastąpi tego kontaktu bezpośredniego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni – przyznaje Tomasz Rólczyński z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu zależy, aby obrony mimo pandemii odbyły się w formie tradycyjnej. Jednak obserwując sytuację w kraju uczelnia przygotowuje dla swoich studentów dwa warianty.
– Jeden z nich mówi, że wracamy na uczelnie z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności – tłumaczy dr hab. Radosław Kamiński, Dziekan Wydziału Finansów i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
– Chciałbym pojawić się na obronie, która odbędzie się w murach naszej uczelni – dodaje Tomasz Rólczyński z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
Drugi wariant ma pozwalać na obronę w formie zdalnej. Z tym, że aby student mógł z niego skorzystać musi uzasadnić swój wybór w specjalnym wniosku skierowanym do dziekana swojego wydziału.
– Końcem kwietnia poinformowaliśmy naszych studentów o możliwości zrealizowania obrony w formie zdalnej w czerwcu 2020 – podsumowuje dr hab. Radosław Kamiński, Dziekan Wydziału Finansów i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
Mimo że sami studenci przyznają, że wieloletnie przyzwyczajenie do internetu na pewno pomaga, to nie zastąpi on tradycyjnych rozwiązań.
– To tak jakby ktoś miał studniówkę albo maturę online. To jest jednak egzamin, to jest ważne – kończy Kinga Buryło, studentka Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu
Tradycyjnie czy za pośrednictwem łączy internetowych, tegoroczne obrony prac dyplomowych będą niezapomniane.