Woda na wagę złota. Jak ją oszczędzać?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Woda jest ważnym elementem w środowisku, w którym żyjemy. Jednak niestety jej zasoby nie są nieograniczone, dlatego warto ją oszczędzać. Możemy zacząć chociażby od zakręcania wody podczas mycia zębów. Według przeliczeń różnych organizacji ekologicznych zakręcanie kranów podczas mycia zębów w gospodarstwie czteroosobowym to oszczędność do 900 litrów miesięcznie. W skali roku to ponad 10 tys. litrów.

Ziemia jest nazywana błękitną planetą, bo około 70% jej powierzchni pokrywa woda. Więc może się wydawać, że jest jej naprawdę bardzo dużo. Natomiast tylko około 3% z tych wszystkich zasobów stanowi woda słodka, a z tych 3% około 1% to są takie zasoby, do których my mamy dostęp, czyli ta woda którą my realnie możemy wykorzystywać, dlatego tej wody w cale nie jest tak dużo – mówi Edyta Turniak, Dział Marketingu MPWiK Wrocław.

Dodatkowym problemem jest to, że woda nie jest równo rozłożona na świecie, a więc dostęp do niej w niektórych częściach naszej planety jest mocno ograniczony. Co powoduje, że w wielu miejscach jej po prostu brakuje. Co ciekawe problem ten dotyczy nie tylko regionu Afryki i Azji, ale również Europy.

Średnio w Europie na jedną osobę przypada około 5 tys. m3 wody. Tym czasem w Polsce rocznie mamy do dyspozycji tylko 1,7 tys., czyli tak naprawdę również tutaj u nas w Polsce te zasoby wody są dosyć ograniczone i Polska jest jednym z tych krajów w Europie, które są najbardziej zagrożone brakiem wody – zaznacza Edyta Turniak, Dział Marketingu MPWiK Wrocław.

Te statystyki pokazują nam, że wodę powinniśmy oszczędzać. Dodatkowo warto także dbać o to, żeby ta woda, która jest w obiegu mogła do nas wrócić.

Wodę można oszczędzać na kilka takich bardzo oczywistych sposobów, o których pewnie większość z nas już słyszała, czyli na przykład wybór szybkiego prysznica zamiast kąpieli w wannie, jak również dbanie o to, żeby nasze instalacje były szczelne, ponieważ już taki kapiący kran powoduje duże straty. Jak również zakręcanie kranu na przykład w trakcie mycia zębów wtedy, kiedy ta woda nie jest nam bezpośrednio potrzebna – mówi Edyta Turniak, Dział Marketingu MPWiK Wrocław.

Oczywiście, że wodę należy oszczędzać. Dlatego, że jest coraz mniejszy zasób.

Należy, żeby dbać o środowisko i żebyśmy mieli więcej wody.

Tak, bo woda się kończy to nie jest nieskończony surowiec. Nie zostawiam włączonej wody, zakręcam krany, no i zmywarka działa u mnie w trybie „eco”.

Korzystamy ze zmywarki, nie myjemy ręcznie, prysznic zamiast wanny.

Jednak istnieją także mniej oczywiste sposoby, takie jak na przykład nie marnowanie jedzenia lub nie kupowanie niepotrzebnych rzeczy.

Jednym z nich jest dbanie o to, żeby na przykład nie marnować żywności, ponieważ do jej produkcji wykorzystywane jest bardzo dużo wody, czy też to, żeby nie kupować nie potrzebnych rzeczy. Produkcja ubrań czy każdych innych dóbr również pochłania bardzo dużo wody. Więc im bardziej skupiamy się na tym, żeby żyć w stylu less waste, tym bardziej ekologiczni jesteśmy i tym więcej wody oszczędzamy – dodaje Edyta Turniak, Dział Marketingu MPWiK Wrocław.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy