Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
We Wrocławiu zostały zorganizowane wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Podczas wydarzenia nie zabrakło: medali, awansów, a także innych odznaczeń.

– To ważny dzień podziękowań, gratulacji, ale także odznaczeń. Mieliśmy również ogromną satysfakcję, bo uczestniczyliśmy w mianowaniu na pierwszy stopień oficerski nowych strażaków z Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu – mówi Paweł Hreniak, poseł na Sejm RP.

Jednym z takich strażaków, który otrzymał promocję na pierwszy stopień oficerski jest teraz już młodszy kapitan Damian Sawicki.

– Jestem w służbie od 2011 roku i strażakiem zostałem, bo jest to coś co lubię robić i mam we krwi. Mój dziadek i ojciec także byli strażakami – mówi mł. kpt. Damian Sawicki, Państwowa Straż Pożarna we Wrocławiu.

Jak mówi uwielbia swoją pracę, która często bywa wymagająca i niebezpieczna.

– Bywały już takie akcje, gdzie przyczyniliśmy się do ratowania ludzkiego życia, to było coś wspaniałego – dodaje mł. kpt. Damian Sawicki.

– Dużo osób zostało odznaczonych! Ja się cieszę, bo jest też to wyraz takiej wdzięczności, za to co robiliśmy podczas pandemii. Pokazaliśmy wtedy, że mamy coraz większy udział w wydarzeniach innych niż te pożarowe. Pracujemy bardzo intensywnie, aby dogonić otaczającą nas rzeczywistość i uregulować przepisy tak, aby coraz lepiej się funkcjonowało nam i aby zapewnić lepsze bezpieczeństwo mieszkańcom – mówi nadbryg. dr inż. Adam Konieczny, zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja. Ze względu na pandemię uroczystość została przesunięta. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

– Zwracamy uwagę na potrzebę dofinansowania małych społeczności. Uważam, że ten sprzęt, który przekazujemy Ochotniczej Straży Pożarnej, to również przekazujemy wszystkim mieszkańcom tych małych miejscowości. Druhowie przyjmują te wyzwania, pomagają lokalnej społeczności i to jest ewenement, że w Polsce mamy taki piękny społeczny ruch, któremu chcemy pomagać i go wzmacniać – podkreśla nadbryg. dr inż. Adam Konieczny, zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

W ten szczególny dzień organizowane są wydarzenia upamiętniające wszystkich zmarłych strażaków. Wręczane są nominacje na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie oraz cywilne odznaczenia wyróżniającym się w służbie strażakom.

– W Sejmie także powołaliśmy dwie ważne komisje stałe. Jedna odnośnie modernizacji służb mundurowych, a druga będzie się zajmować Ochotniczą Strażą Pożarną – dodaje Paweł Hreniak.

W 2020 roku w pożarach zginęło blisko 500 osób. Warto pamiętać, że zawód strażaka, to często bardzo trudna misja społeczna.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy