WOŚP już zbiera pieniądze na ratowanie wzroku dzieci

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Lekarze mówią wprost - gdyby nie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy polska medycyna nie byłaby w tym miejscu, w którym jest. To dzięki sprzętowi, który Orkiestra kupuje dla poszczególnych klinik mogą odbywać się specjalistyczne zabiegi. Proszę zobaczyć - jesteśmy przy sprzęcie, na którym wszędzie naklejone są orkiestrowe serduszka. To znak, że Orkiestra gra i ratowane jest życie maleńkich dzieci.

Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK przy ul. Borowskiej we Wrocławiu.  Na sali operacyjnej lekarze szykują do zabiegu czteromiesięczne niemowlę. Chłopczyk waży zaledwie 5 kg i zaraz po urodzeniu miał poważne problemy z oddychaniem. Lekarze stwierdzili poważną wadę płuca. 

To jest nieprawidłowa tkanka, która znajduje się w obrębie klatki piersiowej i nie ma łączności z drogami oddechowymi, ma nieprawidłowe ukrwienie, zajmuje miejsce w klatce piersiowej uciskając na płuco. To są trudne zabiegi operacyjne – mówi prof. Dariusz Patkowski, Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. 

Trudne, wymagające ogromnej wiedzy lekarzy i specjalistycznego sprzętu. A ten – jest bardzo drogi i gdyby nie pomoc WOŚP wielu dzieciom nie można by pomóc.

Gdzie się nie obrócimy widzimy serduszka naszej Orkiestry i to jest ogromna pomoc. Tym bardziej, że zakupiony sprzęt nie pracuje dla jednej, ale na potrzeby tysiąca osób. Z takiego sprzętu, który dostaliśmy od Orkiestry, dzisiaj będziemy korzystali  –  mówi prof. Dariusz Patkowski, Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. 

Operacja była długa, skomplikowana, ale udała się.  Na podobną, wysokospecjalistyczną  pomoc mogą liczyć chorujące na cukrzycę kobiety planujące ciążę. 

– Mamy współpracę z WOŚP. Dostaliśmy od nich 30 pomp insulinowych z najwyższej półki. Z systemami ciągłego monitorowania glikemii, gdzie kobieta ma 24 godziny na dobę mierzony cukier i takie pompy możemy nieodpłatnie udostępnić kobietom planującym ciążę oraz będącym w ciąży z cukrzycą typu I – mówi Maciej Kamiński, diabetolog, CM Dobrzyńska. 

Dzięki takiej współpracy we Wrocławiu chore są pod specjalnym nadzorem, ale potrzeby są dużo większe.

 – Mamy szansę na kolejne 15 pomp, czyli będziemy mieli 45 pomp. W zeszłym roku zaopiekowaliśmy się 40 kobietami planującymi ciążę – mówi Maciej Kamiński, diabetolog, CM Dobrzyńska.  

W tym roku WOŚP zbiera pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu okulistycznego ratującego wzrok najmłodszym pacjentom. Już zebrano 840 tys. zł., a wielki finał 30 stycznia 2022 roku. 

 – Gdyby nie ten sprzęt? To na pewno bylibyśmy w innym miejscu niż jesteśmy dzisiaj – mówi prof. Dariusz Patkowski, Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. 

Zobacz również

Tuż przy Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się muzeum w pełni poświęcone przedmiotom znalezionym lub wyprodukowanym w tym mieście. Znajdziemy tutaj największą w Polsce kolekcję złotostockiej porcelany, jedyny na świecie złoty medal wykonany na polecenie Hermana Güttlera oraz tajemniczą kolekcję lalek.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy