Wraca festiwal teatralny Dialog – Wrocław

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Teatry z Tajwanu, Hongkongu i innych części świata mają pojawić się w październiku 2025 roku we Wrocławiu. Po czteroletniej przerwie wraca Festiwal Dialog. Wrocław będzie tutaj pełnił zupełnie inną rolę, bo ma być nie tylko miejscem, gdzie odbywają się spektakle teatralne, ale ma być także bohaterem jednego ze spektakli, bohaterem dużego performance.

– Wrocław staje się podmiotem. Bardzo bym chciał, że chociaż raz podczas takiego właśnie festiwalu odbyło się coś, co jest unikalne, żeby to zobaczyć, trzeba tu przyjechać, trzeba doświadczyć. A po drugie, co będzie promować nasze miasto, bo chciałem, żeby to miasto było potraktowane w tym nowym świecie tego internetu rzeczy i też teatru rzeczy, jako właśnie performer, który coś robi, czego nikt inny nie zrobi, że raczej kto tego nie zrobi, to zrobi to miasto. W przyszłym roku ma odbyć się 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog Wrocław. Festiwal organizowany jest co dwa lata, a ostatnia jego edycja odbyła się w 2021 roku – mówił prof. Mirosław Kocur reżyser, antropolog teatru i wykładowca. 

W przyszyły roku ma się odbyć 11 edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław. Festiwal organizowany jest co dwa lata, a ostania jego edycja odbyła się w 2021 roku. Przerwa spowodowana była między innymi brakiem finansowania. W tym roku udało się zdobyć deklarację miasta i Wrocław wyłoży 3 miliony złotych na Dialog.

– Festiwal Dialog-Wrocław jest wrocławskim festiwalem. Festiwalem, który został tutaj na miejscu stworzony przez Krystynę Meissner, który przez lata odbywał się we Wrocławiu i ubogacał to, co dzieje się w przestrzeni miejskiej, ale dawał też okazję widzom na to, żeby mogli zobaczyć rzeczy, do których pewnie nie mają tak często dostępu. No i jako Wrocław przeznaczamy na ten cel 3 miliony złotych. Tyle chcemy, żeby wyniosło dofinansowanie festiwalu w 2025 roku – mówił Bartłomiej Świerczewski dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Festiwal od początku swojego istnienia stawiał na innowacje, współczesne spektakle i na artystów, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia.

-Krystyna Meissner zapraszała przedstawienia z zagranicy, no to zapraszała je po coś właśnie. Te przedstawienia zawsze pozostawały w jakiejś relacji ze sobą, w dialogu. Stąd nazwa dialog Wrocław. Dialog, bo rozmowa, konfrontacja. Główną ideą festiwalu zawsze była prezentacja najciekawszych, wyjątkowych wydarzeń artystycznych, teatralnych, tych, które odbyły się we Wrocławiu, w Europie czy na świecie –  mówiła Olga Nowakowska dyrektorka Strefy Kultury Wrocław.

Kolejna odsłona festiwalu ma pokazać najnowszą sztukę teatralną, wychodzącą poza ramy teatru klasycznego, a nawet współczesnego. 

– Chcielibyśmy pokazać, że coś takiego jest w tej nowej sztuce performatywnej, która od niedawna nazywa się hybrydową, czyli to jest taki świat, w którym artyści są równocześnie naukowcami, badaczami, jakimiś eksploratorami, też np. antropologami. I ci artyści, moim zdaniem, oni są tym, co się wydarzy w przyszłości. To jest taka grupa niesamowicie aktywnych, w tej chwili bardzo dużo młodych ludzi, niektórzy jeszcze nie mają 20 lat, którzy przecierają szlaki ku temu, co będzie – mówił prof. Mirosław Kocur reżyser, antropolog teatru i wykładowca. 

11 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog- Wrocław ma się odbyć w drugim tygodniu października 2025 roku.

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy