– Wrocław staje się podmiotem. Bardzo bym chciał, że chociaż raz podczas takiego właśnie festiwalu odbyło się coś, co jest unikalne, żeby to zobaczyć, trzeba tu przyjechać, trzeba doświadczyć. A po drugie, co będzie promować nasze miasto, bo chciałem, żeby to miasto było potraktowane w tym nowym świecie tego internetu rzeczy i też teatru rzeczy, jako właśnie performer, który coś robi, czego nikt inny nie zrobi, że raczej kto tego nie zrobi, to zrobi to miasto. W przyszłym roku ma odbyć się 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog Wrocław. Festiwal organizowany jest co dwa lata, a ostatnia jego edycja odbyła się w 2021 roku – mówił prof. Mirosław Kocur reżyser, antropolog teatru i wykładowca.
W przyszyły roku ma się odbyć 11 edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław. Festiwal organizowany jest co dwa lata, a ostania jego edycja odbyła się w 2021 roku. Przerwa spowodowana była między innymi brakiem finansowania. W tym roku udało się zdobyć deklarację miasta i Wrocław wyłoży 3 miliony złotych na Dialog.
– Festiwal Dialog-Wrocław jest wrocławskim festiwalem. Festiwalem, który został tutaj na miejscu stworzony przez Krystynę Meissner, który przez lata odbywał się we Wrocławiu i ubogacał to, co dzieje się w przestrzeni miejskiej, ale dawał też okazję widzom na to, żeby mogli zobaczyć rzeczy, do których pewnie nie mają tak często dostępu. No i jako Wrocław przeznaczamy na ten cel 3 miliony złotych. Tyle chcemy, żeby wyniosło dofinansowanie festiwalu w 2025 roku – mówił Bartłomiej Świerczewski dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Festiwal od początku swojego istnienia stawiał na innowacje, współczesne spektakle i na artystów, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia.
-Krystyna Meissner zapraszała przedstawienia z zagranicy, no to zapraszała je po coś właśnie. Te przedstawienia zawsze pozostawały w jakiejś relacji ze sobą, w dialogu. Stąd nazwa dialog Wrocław. Dialog, bo rozmowa, konfrontacja. Główną ideą festiwalu zawsze była prezentacja najciekawszych, wyjątkowych wydarzeń artystycznych, teatralnych, tych, które odbyły się we Wrocławiu, w Europie czy na świecie – mówiła Olga Nowakowska dyrektorka Strefy Kultury Wrocław.
Kolejna odsłona festiwalu ma pokazać najnowszą sztukę teatralną, wychodzącą poza ramy teatru klasycznego, a nawet współczesnego.
– Chcielibyśmy pokazać, że coś takiego jest w tej nowej sztuce performatywnej, która od niedawna nazywa się hybrydową, czyli to jest taki świat, w którym artyści są równocześnie naukowcami, badaczami, jakimiś eksploratorami, też np. antropologami. I ci artyści, moim zdaniem, oni są tym, co się wydarzy w przyszłości. To jest taka grupa niesamowicie aktywnych, w tej chwili bardzo dużo młodych ludzi, niektórzy jeszcze nie mają 20 lat, którzy przecierają szlaki ku temu, co będzie – mówił prof. Mirosław Kocur reżyser, antropolog teatru i wykładowca.
11 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog- Wrocław ma się odbyć w drugim tygodniu października 2025 roku.