Wracają planowe operacje. To szansa dla chorych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Koronawirus nie zatrzymał innych chorób. Chirurdzy, onkolodzy, laryngolodzy twierdzą, że przed pandemią nawet 50 proc. chorych trafiało do specjalistów w zaawansowanych stadiach chorób. Za późno. Teraz twierdzą, że jest jeszcze gorzej. Może być nawet 70-80 proc. pacjentów. Jesteśmy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej. Na sali operacyjnej jest pacjentka, której lekarze usuwają guza ślinianki. Chora trafiła na tyle wcześnie, że jest szansa na pełne wyleczenie.

To skomplikowany i wymagający ogromnej precyzji zabieg. Konieczne jest znalezienie nerwu twarzy, co w tym przypadku nie było łatwe. 

Jednym z powikłań jest porażenie nerwu twarzowego, co może powodować u pacjenta asymetrię twarzy, niemożność zamknięcia oka, opadanie kącika twarzy – mówi dr Katarzyna Pazdro – Zastawny, specjalistka chirurgii i laryngologii. 

Guz został usunięty, wycinki trafią do badania histopatologicznego, a na wyniki trzeba czekać co najmniej dwa tygodnie. Lekarze są jednak dobrej myśli, ale  laryngolodzy mają długą listę poważnych zmian onkologicznych. 

Głównie jest to krtań, to 300 przypadków rocznie, potem niewiele mniej gardło, jama ustna, język, ślinianki, ucho – dodaje prof. Tomasz Zatoński z Centrum Chirurgii Głowy i Szyi USK we Wrocławiu. 

Niestety pandemia utrudniła chorym dostęp do specjalistów, do diagnostyki i specjalistycznych badań.

Nie wszyscy mogą czekać, nie wszyscy czekają. W USK musieliśmy niestety wyhamować planowe przyjęcia, teraz powoli odmrażamy. Jest coraz więcej planowych zabiegów. Z punktu widzenia kardiologii ta kolejka jest do opanowania w ciągu najbliższych kilku tygodni – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor UM we Wrocławiu. 

Dziś po raz kolejny lekarze apelują, by chorzy nie obawiali się szpitala i nie rezygnowali z terminów. Ale niestety – jest i druga strona tego problemu. Prowadzone od roku teleporady  w wielu przypadkach nie tylko nie pomagają, ale i szkodzą  chorym. 

—  W przypadku laryngologii nie jestem w stanie zrobić wiele więcej, dlatego wracajmy do normalnego funkcjonowania w opiece zdrowotnej. Takie są kierunki Ministerstwa Zdrowia, NFZ, wracajmy do planowego leczenia – dodaje prof. Tomasz Zatoński z Centrum Chirurgii Głowy i Szyi USK we Wrocławiu.

Na bloku operacyjnym szpitala przy ul. Borowskiej tylko dziś wykonano ponad 50 operacji. Większość to zabiegi planowe. 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy