„WROC.WIN.WITH.HIV” – młodzież przeciwko AIDS i HIV

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Już od ponad 20 lat we Wrocławiu są organizowane różnego rodzaju kampanie informacyjne i edukacyjne w zakresie profilaktyki HIV. Są one skierowane do wszystkich mieszkańców Wrocławia, ale szczególnie do młodzieży. W tym roku tego typu kampania odbyła się pod hasłem "WROC.WIN.WITH.HIV”, która była skierowana do uczniów wrocławskich szkół. Do kampanii dołączyło 16 wrocławskich szkół i łącznie ponad 11 tysięcy uczniów. Podsumowaniem tej kampanii była konferencja, która odbyła się w przededniu Światowego Dnia Walki z AIDS.

W zasadzie program dotyczy profilaktyki HIV i AIDS oraz innych infekcji przenoszonych drogą kontaktów seksualnych pod nazwą „WROC.WIN.WITH.HIV”. Składa się on z kilku elementów i jest skierowany przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych. Składa się ze szkoleń społeczności szkolnych, szkoleń dla nauczycieli, jak również ważnym elementem było nagranie webinarów ogólnodostępnych nie tylko dla młodzieży, ale również dla rodziców, którzy chcieliby np. porozmawiać ze swoimi dziećmi na temat HIV i AIDS – mówi Marek Lecko, koordynator programu „WROC.WIN.WITH.HIV”.

W konferencji, która odbyła się 30 listopada, wzięło udział ponad 150 uczestników.

Bardzo się cieszymy, że młodzi ludzie są zainteresowani tym tematem i widzimy, że mimo 40-letniej ponad wiedzy na temat HIV i AIDS, ten temat jest ciągle aktualny. Natomiast ciągle musimy o tym mówić, bo to jest jednak zadanie dotyczące profilaktyki, jeżeli przestaniemy o tym mówić, to przestanie to po prostu działać – mówi Marek Lecko.

Do udziału w projekcie „WROC.WIN.WITH.HIV” zostali również zaproszeni specjaliści w dziedzinie chorób zakaźnych oraz przedstawiciele z UNICEF Polska.

Młodzież to są rzeczywiście ludzie, którzy wchodzą w życie, rozpoczynają życie seksualne i dobrze by było, żeby mieli wiedzę na ten temat. Jest to bardzo ważna grupa, grupa, która powinna być poinformowana i tak co jakiś czas, kolejne osoby młode wchodzące do dorosłej życie, powinny mieć to wiedzę przekazywaną, żeby się uchronić przed zakażeniem. A jakby co, to po prostu rozpocząć leczenie – mówi prof. Brygida Knysz, Katedra i Klinika Chorób Zakaźnych, Wątroby i nabytych niedoborów odpornościowych UM we Wrocławiu.

Sednem jest to, żebyśmy nie bali się mówić o HIV-ie, nie bali się pytać o ryzyko w nowych związkach, nie bali się pójść zrobić test, a jak mam ryzyko, to trzeba badać się i stosować profilaktykę – mówi dr Bartosz Szetela, specjalista chorób zakaźnych, Wrocławskie Centrum Zdrowia.

Takie kampanie jak ta są bardzo ważne. Według naszych danych tylko w Europie w tej chwili żyje około 35 tysięcy dzieci i młodzieży od pierwszego dnia życia do 19. roku życia, które są zarażone wirusem HIV. Tej liczby nie powinno być. Nie powinno być dzieci, które cierpią na tę chorobę, dlatego też takie kampanie to jest najprostszy sposób do tego, żeby zlikwidować tę statystykę – mówi dr Agnieszka Pospiszyl, specjalistka ds. Komunikacji UNICEF.

1 grudnia jest Światowy Dzień HIV i AIDS – choroby, o której trochę zapomnieliśmy. Niestety, statystyki mówią o tym, że zarówno HIV, jak i inne choroby przenoszone drogą płciową są coraz częstsze, również w naszym społeczeństwie. W związku z tym, jest tak ważne, aby młode pokolenie edukować do bezpiecznych zachowań – mówi Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy